Close

15/03/2010

Fatih Sultan Mehmet’i de ışıklar sarıyor

BOĞAZİÇİ Köprüsü’nün ardından geçtiğimiz aralık ayında ihalesi sonuçlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü‘nün de ışıklandırma çalışmalarına bu ay başlanıyor. Montaj çalışmaları bir yıl sürecek olan İkinci Köprü ‘ nün ışıklandırma sistemi, Karayollan’na 3.2 milyon TL‘ye mal olacak. Bu köprünün aydınlatılmasında da Boğaziçi Köprüsü ‘ nde olduğu gibi yüzde 60 enerji tasarrufu sağlayan LED teknolojisi kullanılacak. Ancak, LED armatür sayısı Boğaziçi Köprüsü’ne oranla 1300 adet daha az olacak. 2 bin 500 armatürle gerçekleştirilecek olan bu aydınlatma sisteminin Boğaziçi Köprüsü’yle bağlantısı, deniz altına döşenecek olan fiber kablolarla sağlanacak. Böylece , her iki köprünün aydınlatma sistemi tek merkezden kotrol edilebilecek ve 16 milyon farklı renkte sekronize ışık oyunları aynı anda uygulamaya konulabilecek.

7 şirket katıldı

Karayolları Genel Müdürlüğü , Boğaziçi Köprüsü’nün aydınlatılmasının ardından karanlıkta kalan ikinci köprüyü de aydınlatmak için 11 Aralık 2009 tarihinde ihaleye çıkmıştı. İhaleye çıkılmasında, köprüyü gören otel, restoran, kafe, bar gibi turistik işletmelerin yoğun talepleri de etkili rol oynadı. 7 firmanın katıldığı ihaleyi, Boğaziçi Köprüsü’nün de ışıklandırılmasını üstlenen Aydınlık Lighting adlı kuruluş kazandı. Boğaziçi Köprüsü’nü 4 . 8 milyon TL’ye 3 bin 800 LED armatürle aydınlatan bu firma, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü ise 2 bin 500 LED armatürle gerçekleştirecek. İkinci Köprü’de de sürücülerin dikkatinin dağılmaması için aydınlatma elemanları dışa dönük monte edilecek.

1 yıl sürecek

Arkadaşımız Mehtap Özcan, Marmara Üniversitesi Kampusu, Selimiye Kışlası, Boğaziçi Köprüsü gibi bir çok aydınlatma projesini gerçekleştiren Aydınlık Lighting’in proje pazarlamasından sorumlu satış Genel Müdürü Ozan Akgün ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün ışıklandırılma sistemini görüştü. Akgün , köprünün ışıklandırılmasına yönelik teknik çalışmaların devam ettiğini belirterek, ” Mart ayının sonuna doğru , sistemin köprüye kurulumu için gerekli alt yapı çalışmalarına başlamayı planlıyoruz. Aydınlatma sisteminin montaj çalışmalarını 250 iş günü ( 1 yıl ) içinde tamamlayarak, devreye sokmayı amaçlıyoruz. Çalışmalarımızı, askı halatları üzerinde özel bir ekip ile sürdüreceğimiz için proje yapımı devam ederken trafikte aksaklık yaşanmayacak” dedi.

Yüzde 60 tasarruf

FSM Köprüsü projesinde değişik aydınlatma gücüne sahip LED armatürlerin kullanılacağını da dile getiren Ozan Akgün, şunları söyledi: “Uygulanacak yöntemle , konvansiyonel sistemde 400 WATT ‘ lık armatürün sağladığı aydınlık düzeyi , FSM Köprüsü’nde uygulanacak olan teknolojiyle 80 WATT’lık bir armatürle yakalanabilecek. Enerji tasarrufu yüzde 60’a varacak . Ayrıca bir LED ‘ in kullanım ömrü yaklaşık 50 bin saat olurken, akkor flamanlı ve gaz deşarjlı armatürlerde 810 bin saat arasında değişiyor.”

Elektrik Faturası

Elektrik faturası İkinci Köprü’de 18 bin TL olacak 3 bin 800 adet LED armatürle aydınlatılan Boğaziçi Köprüsü, saatte ortalama 72 kilovat enerji harcanırken, aynı aydınlatmanın 2 bin 500 LED armatürle gerçekleştirileceği FSM Köprüsü’nde 47 kilovat enerji tüketimiyle gerçekleşecek . Kilovatı 19 kuruş olan yolların aydınlatma bedeli üzerinden yapılan hesaplamaya göre de, FSM Köprüsü’nün 1 saat aydınlatılmasının maliyeti 8 TL olacak. Günde ortalama 6 saat aydınlatılacak olan bu köprünün yıllık elektrik gideri de 18 bin TL civarında gerçekleşecek. Boğaziçi Köprüsü’nde ise bu bedel saatte 13.6 TL, günde 81, 6 TL, yılda ise 30 bin TL olarak gerçekleşiyor.

Kaynak: Hürriyet

3 Comments on “Fatih Sultan Mehmet’i de ışıklar sarıyor

ligting ido
27/04/2010 - 15:33

yakışır.İSTANBUL’a

ligting ido
27/04/2010 - 17:33

yakışır.İSTANBUL’a

Ilhanakgun28
04/02/2011 - 08:28

Dünyada tek olan köprümüzün aydınlatılmasında öz verili çalışmasından ve başarısından dolayı aydınlatma şirketini ve genç proje müdürü Ozan AKGÜN ü kutlarım.Ülkemize böyle bir eser kazandırdıkları için tebrikler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir