Close

18/07/2018

Eness’ten “JEM”

Işıkla daha yakın.

JEM’in tığ işi örgülü rahat hamaklarına kıvrılıp yatın, kozmik ışık ve ses ışınları sizi alıp götürsün.

JEM; varlığınızı algılayıp ona sürekli değişen müzikal ve görsel bir senfoniyle tepki veren etkileşimli bir kamusal sanat enstalasyonu.

JEM, insanları ortak bir deneyim aracılığıyla birleştirmek için var. Amaç, bu nadir bulunan alanda insanların dinlenebileceği, hayal kurup birlikte oynayabileceği bir yer yaratmak.

South Bank Corporation tarafından ısmarlanan bu yapı, Brisbane, Avustralya’da. İnsanların açık havada bir araya gelebileceği bir sanat alanı olarak, “Flowstate” adı altında South Bank’in yeniden canlandırdığı bir alanda kurulu.

JEM, yeni medya tasarım stüdyosu Eness tarafından yenilikçi bir yaklaşımla yaratıldı. Bu geniş ölçekli kamusal sanat eseri, 360° lazer izleme sistemiyle (Lidar) ziyaretçilerinin varlığını algılıyor ve sürekli değişerek tepki veriyor. Hemen hemen tüm parçaları özel olarak tasarlanıp üretildi.

Özel üretim yazılım, insanların yerini gerçek zamanlı olarak belirleyip jeneratif görsel ve işitsel çıktıya dönüştürüyor.

Teknolojisi bir yana, Jem, yenilikçi varlığının tam merkezinde oturan insanlara kamusal alanda deneyimleyecekleri ve keşfedecekleri yeni bir tür alan sağlıyor. Çocuk bahçesi ya da açık hava sinemasının aksine, JEM, geleceğin yeni oyun alanını tanımlıyor.

Projeye katılanlar:
Tasarım ve yapım: Eness eness.com
Yapı sahibi: South Bank Corporation
Mekan: Flowstate flowstate.southbankcorporation.com.au
Videografi: Studio 18a
Fotoğraf: Tom Blachford
Müzik: Byron J Scullin

Haber kaynağı: https://illumni.co/jem-by-eness/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir