Close

15/07/2016

Elektrik kalemi ile kağıttan şehirleri aydınlatmak…

ElektrikKalemAşağıda görülen şey belki çok yeni bir buluş değil ancak müzikle birleştiğinde ortaya “aydınlatmaya” ilgi duyan herkesin izlemek isteyeceği bir video ortaya çıkıyor.

Aslında elektrik kaleminin gelişimi Edison’ın telegraf araştırması sırasında başladı. Thomas Edison ve Charles Batchelor; telegraf düzeneğinin iğne ucu kağıda değdiğinde var olan kimyasal solüsyonun, kağıdın altında bir iz bıraktığını fark ettiler. Bu durum Edison’ı işlenmiş bir kağıt sayfasını, birçok kopya yapmak adına, şablon olarak kullanmaya ve elbette bir işleme cihazı olarak “elektrik kalemi” geliştirmeye yönlendirdi. Elektrik kalem, Edison’ın çalışmaları sırasında bir kopyalama sisteminin ana bileşeni idi. Bu sistem; kalem, dayanıklı bir tutucu, ahşap bir eklenti, dayanıklı standın üzerinde sıvı pil ve dayanıklı düzleştirilmiş silindir mürekkepli kopyalama presiyle çalışıyordu.

Bu teknolojinin özellikle tasarım açısından gelişmiş versiyonu sayesinde; bugün mürekkebi elektrik oluşturabilmek için kullanabiliyor ve “sihirli kalemler” ile devreleri gerçek anlamda ışıklandırabiliyorsunuz. Kağıt üzerinde “büyülü” bir atmosfer yaratan bu oldukça eskiye dayanan aydınlatma aracı, “geleceğin şehir aydınlatmalarına” dair de sanki bir çeşit “eskiz” çiziyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir