Close

25/08/2016

Dünyanın önemli binalarında aydınlatma maliyetleri

AydinlatmaFiyat1

Güzellik her zaman fiyatla ilgili değilse de iş dünyanın muhteşem noktalarını aydınlatmaya geldiğinde “fiyatın” bir ilgisi olduğu söylenebilir.

Yeni ortaya çıkan bir infografik, dünyanın en ünlü “aydınlatma noktalarını” ışıklandırmanın ne kadara mal olduğunu gösteriyor. Lyco tarafından derlenen infografik, binaların aydınlatma şemasında kullanılan aydınlatma kaynaklarının sayısını, bu yapıları yıllık olarak aydınlatmak için ne kadar enerjiye gereksinim duyulduğunu da ortaya çıkarıyor.

Sayısız neon tabelalarının çöl akşamlarında parlak bir şekilde yandığı göz kamaştırıcı Las Vegas şeridi, aslında pek de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yıllık £99 milyona ($127 milyon) mal oluyor.

Gece aydınlatıldığında en “tutumlu” diyebileceğimiz işaret noktası ise Buckingham Sarayı. Kraliçenin Londra’daki resmi ikametgahının aydınlatmasına her yıl sadece £9,443 harcanıyor. Üstelik bina sabahın erken saatlerine kadar ışıklandırılıyor.

AydinlatmaFiyat2

Las Vegas şeridinden sonra ikinci en pahalı nokta ise dünyanın en uzun binası olan Dubai’deki Burj Khalifa. 2,723ft yükseklikteki bu konut kulesini 70.000 LED ışık kaynağı kullanarak aydınlatmak için yıllık £300,468 ödeniyor.

AydinlatmaFiyat3

Paris’teki ikonik Eyfel Kulesi’ni aydınlatmak için 20.000 aydınlatma kaynağı, New York’taki Empire State Binası için ise 68.000 ışık kaynağı kullanılıyor. Amerika’nın bu ünlü gökdelenini aydınlatmanın yıllık maliyeti £183,960. Bina, ulusal kutlama ya da etkinliklerde renk değiştirebiliyor.

Ünlü yelkenlerinde eğlenceli aydınlatma şovları düzenlenen Sydney Opera Binası, 17 projektör ile hayat buluyor. Tüm bunların yıllık olarak toplam maliyeti £39,092. Barcelona’nın etkileyici Montjuic Fountains’ını aydınlatmanın fiyatı ise £97,000.

AydinlatmaFiyat4

Lyco’nun yönetici direktörü Charles Barnett konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor: “Aydınlatma alanındaki en son teknolojik gelişmeler, buna rengi değişebilen LED aydınlatmalar da dahil, halka açık yerleri artırmak için yapılan ışık kullanımının son birkaç yılda adeta patlama yaşadığını ortaya koyuyor. Yetenekli aydınlatma tasarımcıları, bu yeni teknolojinin avantajını kullanıyor ve dünyanın en sevilen noktalarında ışığı dramatik ve muhteşem etkiler yaratması için kullanıyorlar.”

İlk fotoğraf: Sydney Opera Binası/HoOnY530 via Flickr
Haber kaynağı:
http://luxreview.com/article/2016/07/costs-behind-lighting-world-landmarks

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir