Close

01/07/2014

Doğru aydınlatma yaşlıların hayat kalitesini yükseltiyor

PLDAydilatmaYaslilarBazı vakıf araştırmacılarına göre doğru aydınlatma uygulamak yaşlı insanlar için hayati önem taşıyor.

Örneğin bir görme kaybı vakfı olan Thomas Pocklington Trust ve Consumer Affairs (Rica) Araştırma Enstitüsü, yeni bir aydınlatma donatımı düşünülürken elektrik gücü miktarı yerine lümen çıkışları üzerine odaklanılması gerektiğini öneriyor.

Enerji tasarruflu lambalarla ilgili güncellenmiş bir rehbere göre vakıflar bazı önerilerde bulunuyor. Mesela merdivenler için, görmemekten kaynaklanan yanlış bir adım atılmasını önlemek adına, daha parlak ışık sağlayacak en az 1200 lümen lamba kullanımı öneriliyor. Mutfak altı bölmelerde ise 250 lümene kadar olan kullanımlar tavsiye ediliyor.

Choosing energy saving light bulbs for your home, comes with Best Buy recommendations from Which? isimli rehber, tasarruflu lamba tipleri, renk sıcaklıkları, çalışma zamanları ve yerleştirme tipleri hakkında bilgiler bulunuyor.

Thomas Pocklington Araştırma Direktörü Sarah Buchanan rehber hakkında şu yorumlarda bulunuyor: “Yaşlı insanlar ve görme kaybı olan kişiler bizim güncellenmiş rehberimiz sayesinde kendileri için yararlı tavsiyeler alabilir. Rehberde farklı seviyelerdeki aydınlatmalara ve ihtiyaca göre hızlı aydınlatmaya ulaşmak için hangi lambanın evin hangi bölümleri için satın alınabileceği de açıklanıyor. Biz araştırmalardan biliyoruz ki doğru aydınlatmaya sahip olmak görme kaybı olan insanların hayat kalitelerini iyileştiriyor. Kendi evlerindeki bağımsızlıklarını destekliyor ve geliştiriyor.”

The Thomas Pocklington Trust vakfı başka bir rehberin daha tanıtımını da yaptı. Bu sefer rehberde Stirling Üniversitesi’nin araştırmacılarıyla çalışıldı. Best practice in the design of homes and living spaces for people living with dementia and sight loss isimli rehberde kişisel yaşam alanlarında ya da bakım evlerinde atılabilecek pratik adımlar işleniyor. Rehberin özellikle bir bölümü aydınlatmaya ve yaşlılar için nasıl aydınlatma kullanılacağına odaklanıyor.

Zayıf bir aydınlatma bir şeyleri ararken anksiyeteyi artırabildiğinden, bunama hastaları için doğru bir aydınlatma ayrıca önemli.

Rehber, insanları dinlenirken rahatsız olmalarına neden olabileceği için yataklar üzerinde direkt aydınlatmadan kaçınmak gibi, pratik öneriler de içeriyor. Tüm bunların yanında iyi bir aydınlatma ile insanların kabiliyetlerinin arttığını ve zayıf görüşe sahip kişilerin görme becerisine yardımcı olunduğuna değiniliyor. Doğal ışık kullanımını maksimuma çıkartmak da düşünülmesi gereken bir diğer anahtar nokta.


Yazı:
Pennie Varvarides

Haber Kaynağı: http://www.lighting.co.uk/news/correct-lighting-improves-the-lives-of-elderly-people/8664154.article

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir