Close

12/10/2016

Doğal suni

dogalsuni1Gün ışığının olmadığı yerde CoeLux iyileşmeye yardım edebilir…

Metin: Jo-Eike Vormittag
Fotoğraflar: Michael Loos

Doğal ışığın sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Peki, ağır tümör hastası olan ve gün ışığından yoksun, sıkıcı tedavi odalarında radyo terapiye maruz kalan ve büyük duygusal baskı altında olan hastalar ne yapıyor? İşte tam da bu alanlarda, uygulanan ışın tedavisinin etkili olması adına, pencerelerin olmadığı yerlerde stresi azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için gün ışığı gerekir. En uygun çözümü CoeLux sunuyor.

dogalsuni3İtalya’nın Comer gölü kenarında doğanın içinde, güneş ışınlarını yoğun alan bölgesinde; yerleşik İtalyan yüksek teknoloji firması farkı gün ışığı ile sağlayacağını biliyor. Profesör Paolo Di Trapani’nin ekibi 10 yıl boyunca araştırma ve geliştirme yaptı. Sonuç: Doğal ışığı bugüne kadar hiç olmadığı kadar gerçeğe yakın taklit eden bir ışık teknolojisi. CoeLux teknolojisi güneşten gelen ışık ve berrak bir gökyüzü ile gündüz aydınlığını Raylleigh serpmesi, tayfsal özellikleri ve derinliği ile sağlıyor. Bunun için üç önemli yapı parçası birlikte çalışıyor: Nano malzeme, ileri derecede tasarlanmış bir LED sistemi ve gökyüzünün optik görüntüsünü verecek akıllı bir teknik. CoeLux’ün bu teknik oyunu; uzun test döneminden, uzun araştırmalardan ve kamusal alanda başarılı bir sunumdan sonra ilk defa uygulamaya alınıyor. Hem de İtalya’nın Milano kentindeki Humanitas Üniversitesi Hastanesi’nde Gamma-Knife Radyo Cerrahisi bölümünde. Burada da önce gün ışığının içeri girmemesi sağlandı. Ancak, CoeLux ile aslında kapkaranlık olan bölüm yepyeni bir ışık boyutu sunan sanal bir mekâna dönüşüyor. Masmavi bir gökyüzü ve çok uzaklardan gelen ışık kaynağı; güneşin hayali ışık tedavisi yaptığı odalarda ve diğer tedavi salonlarında… Işık, hastalar üzerinde rahatlatıcı ve yüksek konforlu bir ortamda olma etkisi yaratıyor. Öyle gerçek ki, baş hekim Dr. Piero Picozzi çoğu zaman burada suni bir ışık kaynağının olduğunu unutuyor ve tavanda pencere arıyor.

dogalsuni2Bu tür ortamlarda ışık hastalar üzerinde tedavi açısından rahatlatıcı etki yaratıyor, onların ruh durumunu değiştiriyor ve hatta gülümsemelerine neden oluyor. Bu koşullarda ağır hastalıklara karşı koymak daha rahat ve etkili oluyor. CoeLux’ün olumlu etkileri, kısmen Bartenbach GmbH firması ile yapılan araştırmalarla kanıtlanıyor. Bu tür bir araştırma 18 ile 65 yaş arasında 200 denek üzerinde test edildi. Bunun için iki birbiri ile aynı, penceresi olmayan odaya; CoeLux ışık teknolojisi ve klasik ancak güncel olan bir aydınlatma sistemi kuruldu. CoeLux ile donatılmış odada çok daha olumlu düşünceler oluşuyordu (Örneğin, hasta kendisini emin bir yerde, rahat ve ilham alır şeklinde hissediyordu.) Daha sonra yapılan psiko-fizyolojik parametrelerde denekler tarafından CoeLux sistemi açısından gayet yüksek değerlendirildi.

dogalsuni4CoeLux aydınlatma sistemi tanıtıldığı tarihinden itibaren uluslararası alanda kendisini kanıtladı. Gereken olgunluğa ulaşan teknik ışıksız ortamlar için anlamlı ve etkili bir gelişme sunuyor. Ağır bir tedavi sürecinden geçen hastalara iyi geliyor ve sağlıklarına yeniden kavuşmalarına katkı sağlıyor.

Araştırmalar: Bartenbach GmbH
Aydınlatma tasarımı: Consuline, Mailand/İtalya
www.coelux.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir