Close

26/02/2020

Dezenfeksiyon, LED pazarına iyi gelecek taze kan olabilir mi?

Metin: Carrie Meadows, LEDs Magazine

İsterseniz bana fırsatçı deyin -bu konuda kendimi biraz garip hissediyorum- ancak küresel sağlık, LED ve SSL pazarlarına daha fazla can vermek için dezenfeksiyon uygulamasına ikili bir fırsat sunuyor.

Sıra dışı göründüğüne eminim, ancak bu sabah antrenmanımı bitirdikten sonra, geçen hafta Bob Steele’nin Strategies in Light açılış oturumunda yaptığı, Strategies Unlimited’in 2019 montaja hazır LED pazarı rakamları  sunumunu düşünüyordum.

Bunun spor salonunda düşünülecek bir şey olmadığını kabul ediyorum. Geçtiğimiz hafta soğuk algınlığı yaşadım. Hepimizin bildiği gibi bu durum, seyahat sırasında veya sonrasında birçok farklı insana ve çevreye maruz kalınca meydana gelebiliyor. Bu da beni korona virüs hakkında düşünmeye yönlendirdi ki bu birçok insanın aklından çıkmayan ve çok daha ciddi bir durum.

Ayrıca, aşılara ve onca sağlıklı kalma çabasına rağmen, bu sezon tanıdığım kaç kişinin grip A ve grip B olduğunu hatırladım. Ve spor salonunda kaç yüzeye dokunduğuma ve daha sonra buraları dezenfektanla sildiğime kafa yorarken, kullandığımız her kamusal alanda, her zaman her yerde bulunabilecek şekilde bir dezenfeksiyon teknolojisi olsaydı, nasıl bir patojen kontrolü potansiyeli sağlayacağını düşündüm. O zamanlar, baş editör Maury Wright, Aydınlatma Araştırma Merkezi’nin (Lighting Research Center) bir hastane ortamındaki son ultraviyole (UV)-A LED çalışmasını yazma aşamasındaydı ve birden bu aklıma geldi. Peşinden, evet, pragmatik bir şekilde, armatür pazarının birçok segmentinde LED’ler için bu tür uygulamaların pazar potansiyelini düşünmeye başladım. Sanırım şimdi sürüklendiğim garip düşünce silsilesini anlıyorsunuzdur.

Pazara geri dönecek olursak, Steele’ye göre, 2019’da konut armatürleri, % 32 oranında montaja hazır LED’lerle halen aydınlatma pazarının en büyük segmentini oluşturuyordu. Ancak, daha fazla kamusal veya kalabalık alanlarla ilgilenen pazar segmentleri kombinasyonundaki olasılıklara bakın: Endüstriyel: % 19; Ofis: % 14; Perakende: % 14; Konaklama: % 6 ve Sağlık Hizmetleri: % 2.

Bu, armatür segmentinde sarf edilen montaja hazır LED pazarının toplam % 55’i. Bana göre bu, yüzey ve hava kaynaklı patojenlere hücum eden katı hal aydınlatma (SSL) son ürün tekliflerinde, sürekli-dezenfeksiyon teknolojisinden faydalanan oyuncular için inanılmaz bir potansiyel. Böylece, gerek yalnızca dezenfeksiyon yapan armatürler gerekse de hibrit dezenfeksiyon ve görünür ışık üreten modellerde olsun, bu tür özel kullanım alanlarına sahip montaja hazır LED’ler için bir talep de oluşturulmuş olur.

Bu konuda çok çeşitli yaklaşımlar var ve ben hangisinin SSL iş getirisini veya patojen öldürme potansiyelini en üst düzeye çıkaracağına karar verme konusunda uzmanlığa sahip değilim, ancak benim görüşüme göre bu, montaja hazır LED pazarı için önemli bir fırsat olabilir.

Haber kaynağı: https://www.ledsmagazine.com/blogs/article/14168405/can-disinfection-be-a-shot-in-the-arm-to-improve-led-market-health

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir