Close

14/12/2012

Cemdağ ve Panasonic, LED aydınlatma işbirliğinin ilk adımını attı

Cemdağ, dünyanın ileri gelen isimlerinden Panasonic ile LED aydınlatma alanında, önemli bir işbirliğine imza attı. 

Sözleşme için her iki taraf için de yıl boyu  yoğun çalışmalar sürmüştü. Bu çalışmaların sonunda; Panasonic’in Almanya’da bulunan “Lüdenscheid” tesislerinde, Panasonic Lighting Avrupa bölge müdürü Masayuki Yasufuku ile Cemdağ yönetim kurulu başkan yardımcısı Tahir Süheyl Cem, Kasım ayında LED ürünlerin ortak üretimine başlanması için el sıkıştı. 1968’den bu yana aydınlatma armatürü ve ekipmanları konusunda üretim yapan Cemdağ bu işbirliği ile dünya standartlarında ürünler geliştirmeye devam edecek. Elektrik ve elektronik ürünleri kategorisinde önde gelen isimlerden biri olan Panasonic grubunun ise bugün dünyada 367 bin çalışanı mevcut ve yıllık cirosu ise 76 milyar Euro’ya ulaşıyor.

Panasonic ve Cemdağ Aydınlatma’nın bir senedir üzerinde çalıştıkları sözleşme kapsamında, her iki grubun Alman, Türk ve Japon mühendislerinden oluşan ortak bir ARGE takımı kurması kararlaştırıldı. ARGE takımı optik tasarım, özel driver geliştirilmeleri, LED alt yapısına sahip armatür geliştirilmesi ve şehir aydınlatmasına ait otomasyon ürünlerin geliştirilmesi üzerine çalışacak. Bu ürünler her iki firmanın da üretim tesislerinde üretiliyor olacak.

Cemdağ’a özel tasarlanacak LED ürünlerin, her iki firmanın da güçlü olduğu Avrupa, Orta Doğu ve Türkiye pazarı ihtiyaçlarına uygun, trendleri değiştirecek yenilikte ve çok daha verimli ürünler olması öngörülüyor. Bu süreçte her iki firmanın da elektriksel ve fotometrik aydınlatma laboratuvarları ARGE takımının çalışmalarına açılacak. Cemdağ, tüm ürünlerin, her aşamada sadece Türkiye’deki Cemdağ tesislerinde değil Avrupa’da da sayılı olan, uluslararası akreditasyona sahip, 41 bin metrekarelik İzmir üretim tesislerinde yer alan Goniofotometri Laboratuvarı’nda test edilecek olmasıyla önemli bir sorumluluk üstlenecek. İşbirliği kapsamında pazar ihtiyaçlarını etkin ve hızlı bir şekilde karşılayabilmek için kapasite artırımı da sağlanacak.

Cemdağ’ın ana hedefinin ışık kaynağındaki verimliliği arttırırken enerji tasarrufu sağlamak olduğunu belirten yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcı Tahir Süheyl Cem; firmanın kuruluş yılı olan 1968’den beri sadece Türkiye için değil dünya pazarları için de ürün geliştirmekte olduklarını, bu vizyonlarının da bir meyvesi olarak Panasonic ile gerçekleştirdikleri işbirliğinin ülkeye ciddi faydalar sağlayacağını düşündüklerini aktardı. Cem sözlerine; bu sözleşmenin Türkiye’nin istihdam, ihracat ve insan kaynağı noktasında önemli katkılarda bulunacağını ve aynı zamanda Türkiye’deki aydınlatma pazarı yapısına yeni bir ivme kazandıracağını da ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir