Close

15/04/2019

Bilim Merkezi, Heilbronn – Almanya

Heilbronn’daki Experimenta’ya entegre ve koreografik ışık.

Heilbronn şehrinde bulunan ve Almanya’nın en büyük bilim merkezi olan Experimenta, her yaş grubundan ziyaretçiler için etkileyici, olağanüstü deneyimler vadediyor.

Bu keşif ve macera dünyası, Berlin merkezli mimarlık ofisi Sauerbruch Hutton tarafından fütüristik bir binayla baştan sona yenilendi ve genişletildi. Sarmal şekilde tasarlanan bina, mimari yapısıyla bilim merkezinin didaktik yaklaşımını vurguluyor. Licht Kunst Licht tarafından tasarlanan aydınlatma konseptinde de çok yönlü oda programı için ofis, eşit ölçüde işlevsel ve koreografik olarak aydınlatıldı.

Perspektif değişimi sunan dairesel yol

Yeni bina çarpıcı sarmal yapısıyla keşfedilebilir: Cam ve çelikten yapılan dinamik yapı, geniş fuayeden çatıya kadar beş kat boyunca kıvrılarak Neckar Vadisi’nin muhteşem manzarasını sunan çatı terasına uzanıyor.

Bu sayede binanın içindeki yollar sürekli olarak yeni açılımlar ve görünümler sunuyor. Spiral yapının merkezinde cam kutulara yerleştirilmiş dört yaratıcı stüdyo bulunuyor. Temalı alanlar için ise düzenli bir şekilde sarmal etrafında sergi salonları oluşturulmuş.

Aydınlatma etkisine odaklanma

Aydınlatma mimariye zarif bir şekilde entegre edilmekle kalmamış, bina içindeki koşullara da akıllıca entegre edilmiş. Ray sistemine monte edilmiş spot ışıklarıyla gerçekleşen sergi aydınlatması bu entegrasyona iyi bir örnek oluşturuyor. Tavana nispeten yakın şekilde asılan ve akustik panellerin ritmine göre düzenlenen ray sistemi tavan kirişlerine paralel olarak uzanıyor. Aydınlatma tasarımcıları Maik Czarniak ve Edwin Smida, “Aydınlatma katmanı, bu sayede sergi alanlarından deneyimlendiği şekliyle görüş alanının büyük ölçüde dışında kalıyor,” diye açıklıyor ve şöyle devam ediyor: “Geriye kalan, isteğe bağlı olarak ilave raylarla ihtiyaçlar doğrultusunda uyarlanabilen aydınlatma efektidir.”

Neckar’da parıldayan sarmal

Ayrıca armatürler sarmalın lamel tavanına özenle yerleştirilmiş. Düzenli ızgaralar halinde yerleştirilen lineer armatürler görsel olarak arka planda kalırken ışığın kendisi görünüyor. Maik Czarniak ile Edwin Smida, “Bu konsept, tutarlı bir şekilde tüm bölgelerde ve her seviyede uygulandığı için spiral yapı sadece binanın içinde değil, aynı zamanda dış görünümde de yekpare ve ahenkli bir mimari ifade olarak kendini açığa vuruyor,” diye belirtiyor. “Parıldayan bir sarmal olarak da Experimenta’nın Neckar’daki yeni binasının gece görüntüsünü önemli ölçüde şekillendiriyor.”

Dinamik ışık – ihtiyaçlara dayalı kumandalar

Uzun ömürlü, verimli LED ışık kaynakları ve akıllı kumanda teknolojisi sayesinde ışık rengi bina içinde pek çok yerde değiştirilebiliyor. Sarmalın, sıcak beyaz ile soğuk beyaz LED kombinasyonu içeren armatürleri çok farklı aydınlatma ortamlarına da olanak tanıyor. Resepsiyonun üstündeki, RGB LED’lerle entegre ışıltılı tavan; kırmızı, yeşil ve mavi ışıktan harmanlanabilecek tüm tonları oluşturma olanağı sunuyor. Bistro, sırasıyla önce gündüz nötr beyaz ışıkla eşit oranda aydınlatılırken akşam saatlerinde masalara akkor benzeri, sıcak ışık adaları yansıtılabiliyor. Tüm ışık kaynaklarına eklenen hassas güç ve ışığı kısma grupları, bunları kullanan operatörün aydınlatmayı ihtiyaçları doğrultusunda ayarlayabilmesini sağlıyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Dieter Schwarz Stiftung gGmbH, Schwarz Real Estate GmbH&Co. KG

Mimari: Sauerbruch Hutton, Gesellschaft von Architekten mbH

Aydınlatma tasarımı: Licht Kunst Licht AG

Elektrik: Drees & Sommer SE                  

Uygulanan ürünler:

Lamel tavana yerleştirilen lineer gömme tavan lambaları – iGuzzini

Yaratıcı stüdyolardaki lineer aydınlatma profilleri (Talentschmiede) – LED Linear

Lineer gömme armatürler WC/dolap – Selux

Yuvarlak gömme armatürler zemin kat – Zumtobel

Restorandaki yuvarlak asma lambalar (özel tasarımlı armatürler) – Objektleuchten Berlin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir