Close

23/10/2016

Benzeşme “… sonra ışığın iyi olduğunu gördüler.”

benzesme3Tanrı ışığı yarattı. Hem de gökyüzü ve dünyadan sonra hemen altı yaratım günü içinde. Hristiyanlığın yazılarında böyle yazar. Işık, yaratılışın hemen başında var ve kendi içinde çok önemli. Sanatsal olarak tasarlanan “Cupola, and light it was” armatürü tam da bu ilk temel unsurları birleştiriyor. Ayrıca, eskilerden gelenler günümüz ile buluşuyor…

benzesme2Sarkıt avize, görüntü itibariyle Roma’daki (İtalya) Hristiyan dünyasının merkezi Vatikan’daki Petersdom’a benziyor. Burası dünyanın en önemli kiliselerinden biri. Avize Milano tasarım haftası için Milanolu “Studio AMeBE” tarafından tasarlandı ve modern çizgilere sahip olması itibariyle teorik olarak her evi süsleyebilir. Tamam, sadece 15 gururlu sahibi olacak. Çünkü avizenin üretimi bu sayı ile sınırlı. Fiyatı bilinmiyor. Üretimi henüz başlatılıyor ve her biri elle boyanacağı için eşsiz olacak. Avize için sahip olacakların evinde yeterli alan bulunmalı. Kubbesi suni reçine, naylon ve fiberden üretilmiş olarak 100x 110 cm büyüklüğünde. Kubbe içine resmedilenler Petersdom’un içinde duvarlarda yer alan görüntüler. Yine sanatsal olarak tasarlanan dış kısmı da Bazilikaya benziyor.

benzesmeEn üst noktasındaki gümüş haç şekli, hem askının hem de kablonun arasından geçiyor. Aşağı doğru sarkıtılan kubbe içten ve dıştan aydınlatılıyor. Dış yüzeyi hafifçe aydınlatma için kenarın iç kısmına dim edilebilir LED’ler yerleştirilmiş. Okülüse monte edilen LED armatür ise elle boyanmış iç alandan ışığı eşit oranda yansıtıyor. Bu çalışmada el işi ve modern tarz iç içe geçiyor. Bize, LED’lerin iPhone veya iPad üzerinden kumanda edilebilir olduğunu da gösteriyor.

Projeye katılanlar:

Tasarım: Studio AMeBE; www.studioamebe.com

Uygulanan ürünler:

LED-armatürler, dim edilebilir, ışık akımı 2000 lm’ye kadar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir