Close

02/01/2016

Aydınlatmanın On İki Yüzü “D-Twelve”

oniki_birPlato Design tasarımı D-Twelve lamba, kullanım kolaylığı sağlamak ve ihtiyaca göre değişebilmek üzere on iki yüzlü modüler birimler olarak tasarlanmış.

Roma merkezli tasarım ekibi Plato Design, modüler, çok yönlü ve özelleştirilebilir el yapımı bir LED lambası tasarlamış. Şu anda Kickstarter üzerinden destekçilerini bekleyen ürün, iki İtalyan mimarın kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veren, özgün ve kişiselleştirilebilir bir aydınlatma sistemi tasarlama istekleri doğrultusunda oluşturulmuş.

D-Twelve modüllerinin her biri, üç yüzü manyetize olarak üretilen dodekahedron (on iki yüzlü) şeklinde tasarlanmış. Manyetize yüzler sayesinde modüller birbirine bağlanıyor ve modüller arası elektrik akımı sağlanıyor. Bu iletim sayesinde lambanın çalışabilmesi için bir modülün prize takılması yeterli oluyor. Mıknatısların ışınsal dizilimi modüllerin farklı yönlerde birbirlerine bağlanmasını olanaklı kılarak ışığın istenilen yöne doğru çevrilmesini sağlıyor. Lamba, değişen aydınlatma ihtiyaçlarına göre modüllerin manyetik bağlantıları sayesinde farklı şekillerde bir araya getirilebiliyor.

12-2D-Twelve, bir kişinin tek elle taşıyabileceği boyutta ve çok düşük voltaj akımıyla çalışacak şekilde üretiliyor. Modül başına 5W’tan daha az enerji tüketen lambanın içerisindeki LED, akrilik cam çıkarılarak kolayca değiştirilebiliyor. Lamba çalıştırıldığında modülün arkasındaki delikler oluşan ısının dağılmasına yardımcı oluyor.

12-3Tasarımdaki teknolojik inovasyonların yanında malzemelerin seçimine de ayrıca özen gösteriliyor. Lamba, kayın ağacından, betondan ve serigrafik baskıyla üretilmiş kumaştan seçilebiliyor.

12-5Kullanılan kayın ağacı, CNC makinalarıyla kesildikten sonra el işçiliği ile bir araya getiriliyor ve bu parçalara benzen içermeyen doğal ahşap cilası uygulanıyor. Beton kabuk ise ince beton mobilya üretiminde uzmanlaşmış mühendislerden oluşan bir ekip tarafından sağlanıyor. Serigrafik baskıyla üretilen kumaş ise sektörde on yıldan fazla bir tecrübesi bulunan tekstil tasarım firması tarafından üretiliyor.

12-6Projeye Kickstarter üzerinden destek olabilir ve kendi D-Twelve lambanıza kavuşabilirsiniz.

Stüdyo hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber kaynağı: http://mimarizm.com/haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir