Close

15/05/2020

Online aydınlatma tasarımı semineri – Zeki Kadirbeyoğlu

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 16 Mayıs UNESCO tarafından Dünya Işık Günü olarak kutlanıyor. Bu kutlamalar çerçevesinde TEPTA tarafından düzenlenen online aydınlatma tasarımı seminerleri 15 Mayıs Cuma günü başlıyor.

Uluslararası Işık Günü, ışık hakkında toplumsal farkındalık yaratılması ve sürekli olarak takdir edilmesi amacı ile 1960 yılından bu yana UNESCO tarafından 16 Mayıs tarihinde kutlanan bir gün. Fizikçi ve mühendis Thedore Maiman’ın lazer ışığını icat ettiği günden ilham alan bu etkinlik, ışığın bilim, kültür, sanat, tasarım, mimarlık, eğitim, sürdürülebilir kalkınma, tıp, iletişim ve çeşitli alanlarda oynadığı rol için yıllık odak noktası sağlayan küresel bir girişim.

Doğal ve yapay ışığın hayatlarımızdaki rolü vazgeçilmezdir. Fiziki çevremiz olan yapılarda, kentlerde ve kırsal alanda ışık özel olarak planlanan bir tasarım unsurudur. Mimarlık, mekan tasarımı, peyzaj tasarımı gibi temel alanlara hizmet veren aydınlatma tasarımcıları, ışığın kullanım alanına göre en verimli ve en çarpıcı bir biçimde kullanımı için hizmet sağlayan tasarımcılardır.

TEPTA tarafından Zoom platformu üzerinden online olarak düzenlenecek Aydınlatma Tasarımı konferansları, 15 Mayıs Cuma günü saat 15:00 -16:00 arasında Zeki Kadirbeyoğlu ile başlayacak. Çalışmalarını ZKLD isimli stüdyosunda sürdüren Kadirbeyoğlu, bu alanın Türkiye’deki öncü isimleri arasında yer alıyor.

Mayıs ayı sonuna dek devam edecek konferans serisi 18 Mayıs’ta Korhan Şişman’ı ve 19 Mayıs’ta Ali Berkman’ı ağırlayacak. Zoom platformundan gerçekleşecek etkinlikler hakkında bilgi ve katılım için gerekli bilgiler, TEPTA’nın sosyal medya hesaplarından takip edilebiliyor.

Dış mekanlar, cepheler, peyzaj tasarımı, iç mekanlar, ofisler, konutlar, kamusal alanlar, sağlık kuruluşları, eğitim kuruluşları, tarihi yapılar, sanat eserleri ve mekanları, yollar, üretim tesisleri gibi sıralanabilecek pek çok farklı yapıda ve mekanda farklı aydınlatma gereksinimleri vardır ve aydınlatma sektöründe her bir amaca uygun özelliklerde ve verimlilikte ürünler yer almaktadır.

Teknik bir konu olan aydınlatma alanında doğru armatürlerin gerektiği kadar kullanımı, doğru ışık özeliklerinin belirlenerek uygulanması gibi faktörlerin yanında tasarıma göre kullanım alanında üstün seviyede vurgu noktaları da aydınlatma tasarımı ile sağlanabiliyor. Tüm bunlar ve daha fazlası, TEPTA Aydınlatma’ nın online konferansları boyunca kendine tartışma zemini yaratabilecek; gerek tasarımcılar gerekse son kullanıcılar arasında ışık ve aydınlatma konusunda farkındalık sağlayacak.

www.tepta.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir