Close

10/03/2019

Women in Lighting (Aydınlatma sektöründe Kadınlar)

“Tasarım konusunda kadınlardan bahsederken bunu bir azınlık meselesine dönüştürmememiz lazım. Kadın kahramanlarımızı yüceltmemiz gerekli, çünkü eğer onlar göz önünde olmazsa gelecek kuşak kadın tasarımcıları teşvik edemeyiz.” Ilsa Crawford

Uluslararası aydınlatma tasarımcıları ve aydınlatma aktivistleri olan Light Collective, yeni bir projeyi sevinçle duyuruyor: Women in Lighting.

2019 Dünya Kadınlar Günü’nde başlatılması planlanan bu proje, mimari aydınlatma sektöründeki kadın çalışanların tutku ve başarılarını teşvik etmek, onların kariyer yolu ve hedeflerini anlatmak, çalışmalarını anmak ve aydınlatma topluluğundaki profillerini yükseltmek için ilham verici bir dijital platform oluşturmak amacıyla yola çıkıyor.

Bu platformda istatistik toplamaya ve İç Mimar Ilsa Crawford tarafından ortaya atılan eylem çağrısına, ama özellikle de aydınlatma mesleğine cevap olmaya dikkat edilecek –gelecek kuşakları teşvik etmek için aydınlatma sektöründe çalışan başarılı kadın profilini nasıl artırabiliriz? Kendini en iyi şekilde kanıtlamış olanlar onları nasıl destekleyebilir?

Women in Lighting, tüm dünyadan kadınlarla yapılan röportajlara dair veri tabanının bulunduğu özel bir web sitesine sahip olacak: www.womeninlighting.com

Bu veri tabanı, aydınlatma tasarımcılarından başlayarak aydınlatma sektörünün tüm alanlarındaki kadınları kapsayacak: eğitim, basın, üretim, sanat ve araştırma.

2019 Uluslararası Kadınlar Günü’nün teması “Daha İyisi için Denge”; bu, tüm dünyada toplumsal cinsiyet dengesini kurmak için bir eylem çağrısı ve Women in Lighting’in hedeflerinden biri.

Konferanslar, komiteler, jüriler ve panellerdeki kadın sayısına baktığımızda, kadınların az temsil edildiği ortada. Ana hedefimiz; aydınlatma tasarımcılarının neredeyse yüzde 50’si kadın olduğuna göre yüzde 50 oranında görünür olmaları.

Proje lansmanı, 50 yıldan fazladır iki kuşağını mimari aydınlatmaya adamış ve aydınlatma sektöründe bir aile işletmesi olan Formalighting tarafından destekleniyor. Light Collective’in bu projeyi Formalighting’e sunma sebebi, şirketin liderliğini güçlü ve ilham verici bir kadının yapıyor olması –Sharon Maghnagi.

Sharon projeyle kişisel olarak ilgileniyor, sonuçlarına yatırım yapıyor ve şöyle diyor: “Light Collective’in bize, yeni kuşakların aydınlatma işine girmesi için ilham olabilecek bir girişimi destekleme amacı taşıyan bu projeyi sunmasından çok etkilendik ve mutlu olduk. Nihayetinde konu her zaman çalışmayı teşvik etmekte biter. İşte bu projenin gerçekten ilham verici olduğunu düşündüğümüz yönü bu. Benim düşünceme göre, aydınlatma topluluğundaki her kadın veya erkek, global anlamda tutku ve yaratıcılık değişimine kucak açan yeni ve profesyonel bir ağı takdir edecektir.”

Proje, şimdiden neredeyse 50 farklı ülkeden bireysel kadın tasarımcının desteğini almış durumda. Bu “elçiler” her bölgeden, proje hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen başka kadınlar için birer iletişim noktası oluşturuyor.

Site, Light Collective tarafından kaydedilmiş olan 30’dan fazla röportaj ile açılışını yapacak. Ardından, başka kadınların da kendi röportajlarını yüklemelerine açık hale gelecek. Light Collective’in aktif destekçileri arasında, sosyal medya gurusu ve geleceğin aydınlatma tasarımcısı Archifos’tan Katia Kolovea da var.

Projenin kurucu ortağı olan Light Collective’ten Sharon Stammers, “En başından itibaren aydınlatma tasarımı ile ilgilenen kadınlar, aydınlatma tasarımı mesleğini şekillendirmede, mimarlık ve mühendisliğe göre daha büyük bir role sahip olagelmiştir. Aydınlatma tasarımı mesleği kadınları destekleyen bir sektördür ve mesleğe girmek için tutulacak pek çok yol, çok çeşitli özgeçmişler için fırsatlar sunar. Burası kendi topluluğu içinde bilgi paylaşımında iyi olan bir sektördür ve bu nedenle buna ihtiyaç duyan başka kadınlara da destek sunabilir. Rol modeller yaratmak, denge sağlamak ve aydınlatma ya da ilgili başka işlerde çalışmaları için kadınları cesaretlendirmek istiyoruz.”

Women in Lighting, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile değil, kapsayıcı olmak ve bunun genel olarak mesleğe nasıl faydalı olabileceğiyle ilgileniyor. Daha detaylı bilgi için [email protected] adresinden ekip ile iletişime geçilebilir.

Haber kaynağı: https://www.thelightreviewonline.com/women-in-lighting/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir