Close

29/04/2015

Anzak ve Türkler’in ortak yası Rocky Hill Savaş Anıtı’na yansıtıldı

PLDAnzak1Birçok şehir farklı ve anlamlı yollarla Anzak Çıkarması’nın Yüzüncü Yılı’nı anarken Avustralya’daki Goulburn Bölgesel Sanat Galerisi Türk-Avustralyalı tasarımcı ve sanatçı Emrah Baki Ulaş ile yaptığı iş birliğiyle bu ortak yası farklı bir yolla andı.
Ulaş, Goulburn Rocky Hill Savaş Anıtı’na yansıtılan, Anzak ve Türk resimlerinin olduğu bir enstalasyon gerçekleştirdi.

Savaş Anıtı’nda çalışanlarla ve gönüllülerle ile yapılan görüşmeler, danışılan noktalar sonrasında, derin bir şekilde konu tartışıldı. Sonunda paylaşılan yasın ruhuna Gelibolu kampanyasını anlatan görsel serileri yansıtıldı.

Emrah Baki Ulaş, meslektaşı ve UTS Aydınlatma Tasarım Programı Başkanı Michael Day, UTS Aydınlatma Tasarım öğrencileri 2013’te Goulburn’ün 150. doğum yılı kutlamalarındaki enstalasyonun ardından Goulburn Konseyi ile yeniden çalışma fırsatı da buldu. Çalışma ile St Saviour’s Kathedrali adeta “renklerle” boyandı. Böylelikle yerel halk ve bölgesel topluluk bu ışık şovunun tadını çıkardılar.

Şu anda Rock Hill Savaş Anıtı’nda, Anzak Koyu’nda bir Türk askerinin muhtemelen Anzak olan bir askeri kollarında taşıdığı ikonik heykel, Atatürk tarafından yazılan yürek burkan bir metin, bir askerin Goulburn’de ailesine yazdığı mektup dahil pek çok anıya ait resimler yansıtılıyor. Enstalasyon “Çanakkale Türküsü” isimli, Emrah Baki Ulaş’ın seslendirdiği, Peter Swain’in ise Avustralya’ya özgü bir enstrümanla eşlik ettiği yerel bir Türk ezgisini de içeriyor.

2 Mayıs’a kadar her gece 18:00-22:00 arasında anıt ışıklandırılacak ve Savaş Anıtı’nın kilitli kapıları bu sanat çalışmasının ziyaretçiler tarafından görülebilmesi için açık bırakılacak.

Bu sıra dışı ve duygusal iş birliği küçük bir şehirde az rastlanır, halka açık bir sanat enstalasyonunu da ortaya çıkarmış oldu…

*Litesource, Xenian, Erco, Zumtobel ve Iguzzini çalışmadaki öğrenci workshop’u ve final enstalasyonu için ekipmanları sağladı.

UTS Aydınlatma Workshop Ekibi:

Michael Day,
Emrah Baki Ulas,
Stephanie Shehata,
Laura Jade Hindes,
Jingru Xiao,
Nilubon Daensamsuan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir