Close

01 October 2006

Açık davet

PLD_emre_100x132Yıldönümleri önemlidir. Yenilikler de önemlidir. Bir de bu ikisi üst üste gelirse…

15 Aralık’ta Ağustos Reklam Ajansı olarak 10. yılımızı, PLD Türkiye olarak da 2. yılımızı dolduruyor olacağız. Ayrıca “yerimizde duramayıp” Koşuyolu’nda yeni bir ofise taşınma kararı alınca, heyecanlı olduğu kadar yorucu günler de geçirmiş olduk yılın son aylarında. Ama yeni yıla çabalarımızın meyvesini almış olarak, bir dizimizde 2 yaşındaki PLD, diğer dizimizde 10 yaşındaki Ağustos’la giriyor olmak bize bütün yorgunluğumuzu unutturacak!

Temamız: Kurumsal kimlik olarak ışık. Üstüne bu kadar düşünülen ve tartışılan kavramın ışık ve aydınlatma tasarımıyla olan ilişkisini inceledik bu sayımızda. Işığın kurumsal kimlik içinde kullanımı artık bir zorunluluk ancak kritik soru şu: Şehirlerimizi süslerken aynı zamanda kirletiyor mu? Pratik tasarım konusu olarak bu ikilem boylu boyuna tartışılıyor. Viyana’daki Uniqa kulesi, Amerika’dan Flex-System firmasının ödüllü deposu ve Çin’den Shiatzy Chen markası için yapılanlar, ışığın kuvvetini gözler önüne seren önemli projeler. Naomi Miller, insanın ışığa tepkisini kurcalıyor ve tespitleri önemli.

Türkiye’den projelerimiz de pırıl pırıl: Mevlana Kültür Merkezi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Efes Antik Kenti, Kayı Plaza (Antalya), Sun Plaza’daki Deloitte, Tyco Healthcare ofisleri ve Esenboğa Havaalanı terminal binası…

İlk defa geçen sayımızda ilanına yer verdiğimiz, bu sayımızda ise dergimizin arka kapağını ayırdığımız bir kongreden bahsetmek istiyoruz size: Küresel olarak düzenlenen ilk aydınlatma tasarımı kongresi olan Professional Lighting Design Convention (PLDC).

En azından 3 senede bir tekrarlanması düşünülen, 25-27 Ekim 2007 tarihlerinde Londra’da gerçekleşecek olan kongre, PLD International’ın da yayımcısı olan Via-Verlag ile Avrupa Aydınlatma Tasarımcıları Derneği (ELDA+) tarafından ortaklaşa düzenleniyor. Kongre ilk kez düzenlenmesinden çok, çapı nedeniyle önemli kabul ediliyor. Aydınlatma tasarımı dünyasının tüm aktörleri, firmaları, ürünleri, dernekleri ve eğitim kurumları orada olacak. Biz de PLD Türkiye olarak, bu kongrede Türkiye’nin de aydınlatma tasarımcısı, üreticisi, öğrencisi, kısacası aydınlatma ailesinin tümü ile bulunması için elimizden geleni yapacağız. Bu yüzden buradan ilk olarak, daha sonra belki farklı platformlarda tekrarlamak üzere, ışığı hayatının orta yerine koymuş herkesi yani sizleri de bu kongreye davet ediyoruz.

+ posts

Emre Güneş, Ağustos Teknoloji neferi. PLD (Professional Lighting Design) Türkiye dergisi editörü. Endüstri Mühendisi. Galatasaray Üniversitesi Mezunu. Kurumsal hayatta geçirdiği 10 ay sonrası, aile şirketi içerisinde üzerine düşen görevleri yerine getirmek üzerine kariyerini çizdi. Hiç alakası olmadığı bir işe (editörlük), hiç alakası olmadığı bir sektörde (aydınlatma) girme sebebi de budur. 2006 yılından beri olan bu süreçte, sürekli olarak “aydınlatma tasarımı” ile ilgili okudu, yazdı, çizdi, gezdi, gördü, araştırdı ve etkinlikler düzenledi. 2014 yılı başında ticarete atılarak Ağustos Teknoloji’yi kurdu. İnovatif aydınlatma teknolojilerini Türkiye pazarı ile tanıştırıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *