Close

01/10/2006

Açık davet

PLD_emre_100x132Yıldönümleri önemlidir. Yenilikler de önemlidir. Bir de bu ikisi üst üste gelirse…

15 Aralık’ta Ağustos Reklam Ajansı olarak 10. yılımızı, PLD Türkiye olarak da 2. yılımızı dolduruyor olacağız. Ayrıca “yerimizde duramayıp” Koşuyolu’nda yeni bir ofise taşınma kararı alınca, heyecanlı olduğu kadar yorucu günler de geçirmiş olduk yılın son aylarında. Ama yeni yıla çabalarımızın meyvesini almış olarak, bir dizimizde 2 yaşındaki PLD, diğer dizimizde 10 yaşındaki Ağustos’la giriyor olmak bize bütün yorgunluğumuzu unutturacak!

Temamız: Kurumsal kimlik olarak ışık. Üstüne bu kadar düşünülen ve tartışılan kavramın ışık ve aydınlatma tasarımıyla olan ilişkisini inceledik bu sayımızda. Işığın kurumsal kimlik içinde kullanımı artık bir zorunluluk ancak kritik soru şu: Şehirlerimizi süslerken aynı zamanda kirletiyor mu? Pratik tasarım konusu olarak bu ikilem boylu boyuna tartışılıyor. Viyana’daki Uniqa kulesi, Amerika’dan Flex-System firmasının ödüllü deposu ve Çin’den Shiatzy Chen markası için yapılanlar, ışığın kuvvetini gözler önüne seren önemli projeler. Naomi Miller, insanın ışığa tepkisini kurcalıyor ve tespitleri önemli.

Türkiye’den projelerimiz de pırıl pırıl: Mevlana Kültür Merkezi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Efes Antik Kenti, Kayı Plaza (Antalya), Sun Plaza’daki Deloitte, Tyco Healthcare ofisleri ve Esenboğa Havaalanı terminal binası…

İlk defa geçen sayımızda ilanına yer verdiğimiz, bu sayımızda ise dergimizin arka kapağını ayırdığımız bir kongreden bahsetmek istiyoruz size: Küresel olarak düzenlenen ilk aydınlatma tasarımı kongresi olan Professional Lighting Design Convention (PLDC).

En azından 3 senede bir tekrarlanması düşünülen, 25-27 Ekim 2007 tarihlerinde Londra’da gerçekleşecek olan kongre, PLD International’ın da yayımcısı olan Via-Verlag ile Avrupa Aydınlatma Tasarımcıları Derneği (ELDA+) tarafından ortaklaşa düzenleniyor. Kongre ilk kez düzenlenmesinden çok, çapı nedeniyle önemli kabul ediliyor. Aydınlatma tasarımı dünyasının tüm aktörleri, firmaları, ürünleri, dernekleri ve eğitim kurumları orada olacak. Biz de PLD Türkiye olarak, bu kongrede Türkiye’nin de aydınlatma tasarımcısı, üreticisi, öğrencisi, kısacası aydınlatma ailesinin tümü ile bulunması için elimizden geleni yapacağız. Bu yüzden buradan ilk olarak, daha sonra belki farklı platformlarda tekrarlamak üzere, ışığı hayatının orta yerine koymuş herkesi yani sizleri de bu kongreye davet ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir