Close

21/03/2018

AB modüler aydınlatma armatürü tasarlamak için 4 milyon sterlin harcadı


Avrupa Birliği, kolayca imal edilebilen, sökülüp takılabilen modüler aydınlatma armatürleri tasarlamak için kesenin ağzını açtı.  Bu alana yaklaşık 4 milyon sterlin yani 4.3 milyon avro harcama yapılıyor.

Repro-light araştırma projesinin arkasındaki ana fikir, parçaları kolayca değiştirilebilir ve geri dönüştürülebilir olan sürdürülebilir bir armatür örneği oluşturmak. Sektördeki diğer aydınlatma armatür imalatçılarının bu “geleceğin armatürü” olarak düşünülen ürünü takip ederek yeni dönüştürülebilir ürünler ortaya koyması bekleniyor.

Proje, Avrupa Birliği tarafından aydınlatma endüstrisine yöneltilen bir dizi açılımın en sonuncusu. Geçen yıl içinde sona eren üç yıllık “İnsan için Aydınlatma”nin ardından aydınlatma sektörüne yenilik getirmek, çevre dostu ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek ana amaç olarak benimsendi.

Repro-light projesi sektöre çok hırslı girdi. Avrupa, aydınlatma sektörünün dönüşümünü 2020 yılına kadar başarılı bir şekilde başlatmak istiyor. Projenin arka planında Asya’dan gelen sert rekabet bulunsa da aynı zamanda LED armatürlerin fiyatlarında da hızlı düşüşün yaşandığı bir gerçek.

Proje, modüler bir mimari ile akıllı LED tabanlı armatür geliştirerek, endüstrinin LED armatürü anlayışını yani LED’in tek kullanımlık bir nesne olarak yüksek işlevsel değere sahip olması özelliğini değiştirmeyi istiyor. Aynı zamanda kablolamayı ortadan kaldırmak ve armatürleri “istiflenebilir” hale getirmek için yenilikçi teknolojiler ve malzemeler kullanmayı umuyor. Modüler tasarımın geliştirilmesinin ve akıllı bir üretim şemasının oluşturulmasının, maliyetleri ve imalat süresini büyük ölçüde azaltacağı tahmin ediliyor.

LED tabanlı aydınlatma çözümlerinin enerji verimliliği odaklı işlevsel değerlere dönüştürülmesi dev bir dönüşüm sayılabilir.

Repro-light projesi armatürlerinin halk sağlığı üzerinde de olumlu bir etkisi olacağı düşünülüyor.

AB içinde Repro-light projesi ile ilgilenen konsorsiyumun bir endüstriyel omurga oluşturmak istemesi ve sektörün değerlerini artırarak bunu yaygınlaştırması çok olumlu bir gelişme.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/01/eu-to-spend-4m-designing-a-modular-light-fitting

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir