Close

06/06/2018

35. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Excellence Ödülü: Güney Amerika Bahai Tapınağı, Santiago, Şili

35. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri’nde Excellence ödülüne, aydınlatma tasarımını Limari Lighting Design’ın yaptığı Santiago, Şili’deki Güney Amerika Bahai Tapınağı layık görüldü.

Sekiz yıldan fazla bir zamandır oluşumu süren, su kenarındaki bu etkileyici “ışık çiçeği” mermer, cam ve çelikten yapılmış dokuz yarı saydam taç yaprağından oluşuyor.

Dış aydınlatma konsepti malzemelerin şeffaflığını açığa çıkarıyor ve tapınağı ışık yayan bir unsur olarak ortaya koyuyor. İç düzen ise meditasyon ve dua için sıcak, manastır-vari ve derin bir ambiyans yaratıyor. Limari Lighting Design ekibi, projenin başından itibaren HPA mimarlarıyla sıkı bir işbirliğine giderek aydınlatma tesisatını binaya mümkün olduğunca görünmeyecek bir şekilde yerleştirmeye çalıştı.

Tapınağın karmaşık formu ve malzemesi –çelik yapı, dış kısımda özel cam giydirme, iç kısımda mermer kaplama– bunu bitmeyen bir zorluk haline getirdi. Yapıdaki tek görünür teknik tesisat, dış aydınlatma efektini yaratıyor ve pencereleri mermer taç yapraklarıyla birleştiren dikey bronz profilin üzerinde bulunuyor. Dokuz taç yaprağının üst kısımlarını aydınlatan bu tesisat, özel tasarım bronz muhafazaya sahip ve forma mümkün olduğunca pürüzsüz bir şekilde entegre edilmeye çalışıldı.

İç kısımda, aydınlatma tasarımcıları, asma kattaki sıraların arkasından düşük ışık çıkışlı, endirekt aydınlatma çözümü tasarladılar. Bu 2700K eliptik dağılımlı spot ışıklar, sıcak bir aydınlatma sağlıyor ve aynı zamanda mermer taç yapraklarının üzerinden bir sıyırıp geçme efekti yaratarak karmaşık şekillerini vurguluyor.

Tek görünür aydınlatma armatürü dekoratif yapıda ve özel olarak tasarlanmış. İlki mermer taç yapraklarından sarkan bir avize ve merdiven ile aşağıdaki okuma alanının aydınlatmasını sağlıyor. İkinci armatür ise bir muma benzeyen yer lambası. Bu lamba birinci kattaki sıraların arasında, endirekt aydınlatmayı tamamlamak ve 30 metre yüksekliğinde bir alanda insani ölçeği yeniden sağlamak için kullanılmış.

“Mimari formlara odaklı bu entegre çözümün abartısız zarafeti,” diyor jüri üyelerinden biri, “ışığı yalnızca ihtiyaç duyulan yere yönlendiriyor. Bu meditasyon mekânı, malzemelerine ve formlarına hayat üflüyor.”

Projeye katılanlar:
Aydınlatma Tasarımı: Pascal Chautard
Cristina Fahrenkrog
Francsica Nicoletti
Carolina Roese
Limari Lighting Design

Mimari: Siamak Hariri
Doron Meinhard
Justin Ford
HPA Architects

Fotoğraf: © Aryeh Kornfeld, Justin Ford

Ayrıntılı bilgi için; www.iald.org/awards

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir