Close

11/11/2013

2017’de New York tamamen LED olacak

PLDSokakLambalariNew York’ta 250.000’in üzerinde sokak lambasının önümüzdeki birkaç yıl içinde LED lambalarla değiştirilmesi hedefleniyor. Böylece 2017’e kadar karbon salınımının %30 azalması hedefleniyor.

Şu an şehirde var olan yüksek basınçlı sodyum sokak lambalarının her altı yılda bir değişmesi gerekiyor. Bu durum fazlasıyla enerji tüketimine ve dolayısıyla şehre ağır faturalara neden oluyor. LED lambalar ise 20 yıla kadar kullanılabiliyor ve böylelikle şehir genelinde senelik 8 milyon dolarlık tasarrufa olanak sağlıyor. Hedeflenen zamanda bitirildiği takdirde PlanNYC (New York Şehri Planı) projesinin karbondioksit salınımını azaltmak anlamında büyük bir adım olacağı düşünülüyor. Ayrıca şehir böylelikle, sadece elektrik faturalarında, her yıl 3.7 milyon dolar kazanç sağlayacak. Enerji tüketimindeki olumlu geri dönüşün ise 248.000kW olması planlanıyor.

Projenin ilk üç basamağının Aralık 2015’e kadar bitirilmesi hedefleniyor. Sokak lambalarının tümünün değişimi; yani projenin finalinin ise 2017’yi bulacağı öngörülüyor. Lambaların şehir genelinde iş merkezleri ve reklam alanlarının olduğu bölgelerde de dekoratif bir hava yaratacağı düşünülüyor.

PlanNYC projesiyle New York şehri, 6000 mil uzunluğundaki caddeleri ve 12.000 mil uzunluğundaki kaldırımlarıyla beyaz ışığa bürünecek. Bu değişimin; şehrin geleceği açısından teknolojik anlamda yapılan en büyük ve en olumlu dönüşümlerden olacağı öngörülüyor.

Haber Kaynağı: http://www.luxreview.com/news/89/new-york-city-switches-all-streetlights-to-led

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir