Close

11/09/2018

Yeni ışık cihazı, ülser tedavisinde paradigma değişikliğine yol açabilir

Yeni ışık cihazı kızılötesi, kırmızı ve morötesi ışık kombinasyonu kullanıyor.

Manchester Üniversitesi ve Salford Royal NHS Vakfı’ndan bilim insanları, kronik ülserleri ışıkla tedavi edebilen bir lamba geliştirdi. Ekip tarafından üretilen cihaz kızılötesi, kırmızı veya morötesi ışık yayan 32 farklı lambaya sahip.

Arthritis Research UK tarafından finanse edilen ve Dr. Michael Hughes tarafından yürütülen denemede, kızılötesi, kırmızı ve morötesi ışığı birleştiren terapi, sistemik skleroz olarak adlandırılan bir durumun neden olduğu parmak ülserlerinde test edildi. Bu hastalığa sahip insanlarda, bağışıklık sistemi el ve ayak parmaklarına saldırıyor.

Cihaz, diyabetik ve venöz ülserler de dahil olmak üzere diğer kronik ülserlerin tedavisinde beklenmedik değişimlere yol açabilir. Kronik ülserlerin tedavisi, dünya çapında milyonlarca hasta için büyük bir sorun.

Diyabetik ülserler, uzun diyabet geçmişinin bir komplikasyonu. Diyabetli kişilerdeki ülserler veya açık yaralar, yetersiz kan dolaşımı nedeniyle kolay kolay iyileşmezken kan alt bacaklardan tekrar kalbe akmadığında ve damarlarda basınç birikmesine yol açtığında venöz ülserler ortaya çıkıyor.

Bu yeni ışık cihazıyla 14 ülseri olan sekiz hasta tedavi gördü. Hastalara, üç hafta boyunca haftada iki kez 15 dakikalık seanslarda lamba kullanılarak tedavi uygulandı. Herhangi bir yan etki olmaksızın ülserlerde ortalama % 83 iyileşme kaydedildi.

Bilim insanları, çıplak gözle görülemeyen morötesi ışığın, bakterileri öldürdüğüne ve iyileşmeyi önleyen enflamasyonu azalttığına inanıyor. Kırmızı ışığın, yara iyileşmesi için gerekli olan oksijen ve besin maddelerini artırarak kan dolaşımını hızlandırdığına, ayrıca yeni doku gelişimine yardımcı olan kolajen, yani protein üretimini uyardığına inanılıyor. Kızılötesi ışık ise artan kan akışı ve oksijen ile ilişkili.

Dr. Hughes, “Bu teknolojinin ezber bozan değişimlere yol açacağına inanıyoruz. Olası sonuçları muazzam. Teknoloji ucuz ve pratik; gerçekten evde uygulanabilecek kadar da basit. Bunun yanı sıra gelecekteki olasılıklar da söz konusu: Bu cihazın, kameralar kullanılarak ülserleri uzaktan izlemeye kolayca adapte edilebileceğini düşünüyoruz. Ayrıca tedavinin doğru bir şekilde verilmesi için vücudun farklı bölümlerini tanıyacak şekilde programlanabilirler,” diye açıklıyor.

Haber kaynağı: https://medibulletin.com/2018/08/01/new-light-device-can-bring-in-a-paradigm-shift-in-ulcer-treatment/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir