Close

09 August 2012

Toshiba beyaz LED üretimine başlıyor

 

Toshiba, Beyaz LED (Işık Yayan Diyot) seri üretimine başlayacağını duyurdu. Toshiba’nın Japonya’nın kuzeyinde yer alan Kaga üretim merkezindeki200 mmyonga plakası tesislerinde inşa edeceği yeni üretim hattı, 2012 Ekim ayından itibaren Beyaz LED seri üretimine başlayacak.

Uzun ömür ve enerji verimliliği sayesinde genel amaçlı aydınlatma, TV arka aydınlatması ve benzeri alanlarda geniş uygulama olanağı kazanan Beyaz LED pazarı hızla büyüyor. 8,75 milyar Dolar olan pazar büyüklüğünün 2013 yılında 12,5 milyar Dolar olacağı öngörülüyor.

Beyaz LED üretiminde GaN-on-Silicon* teknolojisini kullanan Toshiba, Ocak 2012’den beri beyaz LED yongalarını geliştirmek için,  LED aydınlatma teknolojileri ve çözümlerinin başlıca geliştiricisi Bridgelux ile işbirliği yapıyor. Bu işbirliğinin sonucu olarak başarıyla geliştirilen maksimum optik çıkışı 614mW yonga prototipin ardından Toshiba, Beyaz LEDlerin seri üretimine başlama kararı aldı.

*GaN-on-Silicon, gallium nitride (GaN) kristallerinin silikon substrat üzerinde büyümesini sağlayan bir teknolojidir.

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *