Close

07/02/2014

Ticari aydınlatmada 5 önemli ipucu

PLD5Trend1ABD hükümetinin enerji verimliliği standartlarıyla ilgili en son hamlesi bu ay start aldı. Bu durum 40 ve 60 watt’lık akkor flamanlı lambaların üretimi için adeta ölüm çanının sesi anlamında.

Bu “vefat” konusunda tartışmalar ise hala devam ediyor. Yasanın eski lambalarla ilgili özgür seçim şansını tüketicinin elinden aldığına inanılıyor. Bu durum; yaşam alanları aydınlatma pazarının neredeyse yarısını oluşturuyor.

Politik duruş bir yana; endüstriyel ve ticari bina retrofitlerinin arkasındaki mevcut dönem şartlarıyla inşaatlar hızla devam ediyor. Bu da aslında mantıklı. Belirtttiğiniz bilgilere dayanarak birçok LED projesi iki ya da üç yıl içinde yapılan yatırımların karşılığı olarak çözülecek. Teşvikler ve indirimler geri ödemelerin sürecini hızlandırabilir. Navigant Araştırma Şirketi’ne göre; sonuç olarak bu sektör için 2013’te sadece 2.7 milyar dolar olan hasılatın 2021’e kadar 25 milyar doları bulması bekleniyor.

Navigant analistlerinden Jesse Foote: “LED teknolojilerin yükselişi ticari aydınlatma endüstrisinin her alanını dönüştürecektir. Diğer aydınlatma teknolojilerinin gelecekteki gelişmeler için sınırlı bir potansiyeli olduğundan LED’lerin yeni tasarımları kalite ve etkinlik anlamında seviyeyi zorluyor.” diye konuşuyor.

LED’ler sadece bir aydınlatma hikãyesi değil. Onlar aynı zamanda sürdürülebilirlik ajandamızda direkt etkisi olabilecek “yenilikler” için temel oluşturuyorlar.

1) Daha fazla akıllı ışık, uygulama alanlarında daha fazla internet

LED değişimi, bir açıdan, kurulum sensörleri, fotosensörler ve onlara bağlanan kablosuz ağlar gibi akıllı aydınlatma kontrollerinin yerleştirmelerinde büyük bir yükselişi adeta tetikledi. Bu teknolojilerin satışları 2013-2020 arası normalde olduğundan iki katı daha fazla olacak. Navigant’a göre; bu zaman içinde olacak değişimle beraber, yıllık olarak 2.7 milyar dolarlık ciro yapılması bekleniyor. Foote ise konuyla ilgili yorumlarına şöyle devam ediyor: “Son yıllarda, aydınlatma kullanımıyla ilgili yaratıcı yollar düşünülebildi. Aydınlatma enerji tüketimini yönetebilmek için yeni stratejilerle birlikte ticari binalardaki aydınlatma kontrolleri pazarı genişledi ve dramatik bir şekilde dönüştü.”

Bu pazardaki oyunculardan sadece biri olan Digital Lumens’in 100 milyon metre kareden fazla yerleştirilmiş akıllı aydınlatması bulunuyor.

Bu ağlar diğer uygulamalar için iletişim kanalları da yaratıyor. Buna bir örnek iklim değişimi: Kurulum sensörleri, ısınma ve soğutma alanlarını koordine etmek için kullanılabilir. Onlar aynı zamanda güvenlik sistemleri ve politikaları için değerli bir tamamlayıcı da olabilir.

2. Flüoresan tüplerin ortaya çıkışı için enerji-verimli seçenekler

Flüoresan Tüplü Aydınlatma; LED teknolojiye geçmek için önemli derecede yavaş olan bir aydınlatma formatı. Ancak dükkânlar, ofisler ve depolardaki değişim pazarı; Philips gibi yeni teknolojiler sayesinde bu sene çok daha fazla dikkat çekecek.

PLD5Trend2Bu çeyrekte Philips; LED tüplü lamba seçeneği sunan InstantFit LED T8 ürününü piyasaya çıkardı. Şirket, bu lambaların lineer flüoresan lambalar için retrofit bir seçenek sunmasını hedefliyor. Yine bu lambalarla; 3 yıldan daha az süreli bir geri ödemeyle, enerji tüketiminde %40’tan daha fazla tasarruf sağlanacağı da öngörülüyor.

Bu lambaları kullanan kamu hizmeti şirketi Gas Natural Fenosa’nın bakım teknisyeni Mariana Herranz: “LED tüp kullanmak herhangi bir özel operasyon gerektirmiyor. Sadece eski tüpü LED olanla değiştirmek gerekiyor” diye konuşuyor.

Philips’e göre lineer flüoresanların yerleştirilmeleri için 12 milyar lamba soketi gerekiyor. LED yerleştirmelerle 50 milyar doların üstünde elektrik tasarrufu sağlanacak gibi görünüyor.

3. Güneş enerjisi kaynaklı sokak lambaları ızgarasız çözümlere doğru ilerliyor.

Güneş enerjisi ya da başka “yenilenen” enerji kaynaklarını kullanarak var olan sokak lambalarını “ızgara” formatı dışında bırakmayı meşrulaştırmak o kadar kolay bir durum değil. Ancak yeni apartman daireleri, yollar ve binalar için bir çözüm olarak düşünüldüğünde tamamen akla yatıyor. Clear Blue ve Sol Lightining de dahil, üreticiler bu konuda bir adım attılar.

Şu ana kadar, Sol Lightining, 60’ın üzerinde ülkede 60.000’in üzerinde sistem yerleştirdi. Bu kabaca 10 megawatt kapasiteye eşit. Bunun bir örneği Richmond, Va. Şehir, ev geliştirme projelerinde ızgaraya bağlı ticari lambalar için yerleştirmelerin dönüşümünden 600.000 doların üzerinde tasarruf etti. (Bu ızgara temelli alternatifler için kablolamalara yapılacak harcamanın yarısı kadar bir tasarruf.) Şu anda bu sistemin 30 yıl ömrü olacağı öngörülüyor. Destek bataryaları sayesinde güneş tarafından tekrar şarj edilmeden 5 geceye kadar dayanması bekleniyor. Sol Lighting’in CEO’su ve başkanı Dibs Tailor: “ Bizler güneş enerjisiyle aydınlatma sektöründe yer alıyoruz. Ancak aynı zamanda kablosuz ürünler şirketiyiz. Bu ise insanların bizde gördüğü ilk şey. Biz yüksek kalitedeki aydınlatma ürünlerinde LED ve pil depolama teknolojilerinde, çok daha tasarruflu ve hatta daha fazla güvenli güneş enerjisi bazlı aydınlatmalar yarattık.” diye konuşuyor.

Solar dış aydınlatma pazarını kimse ölçmezken ticari dış aydınlatma pazarının ise şu anda 11 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

4. Akıllı cam uygulaması hızlanıyor

2014’te, sadece 1 hafta içinde, dinamik cam teknoloji şirketi View, Madrone Capital Partners’dan 100 milyon dolarlık yatırım aldığını açıkladı. Bu şirketin bugüne kadar yaptığı en büyük finansman. Şirketin CEO’su Rao Mulpur “Projemizin hattı büyümeye devam ettikçe bu yatırım bizim büyümemizi hızlandıracak, pazardaki duruşumuzu geliştirecek ve müşteri bazında genişlememize hizmet edecek” diyor.

View Dynamic Glass, ısı derecesini düzenleyerek binaların içine işlemiş parlamalarla çalışıyor. Bu da mekân sakinlerinin gün ışığı ve doğal aydınlatmadan daha iyi yararlanmasını sağlıyor. Bu, başka bir değişle, bir binayı ısıtmak, soğutmak ya da aydınlatmak için kullanılması zorunlu olan elektrik miktarını %20 oranında azaltıyor. Şu ana kadar View’in camları kurumsal kampüslerde, eğitim enstitülerinde, hükümet binalarında, otellerde ve hastanelerde yaklaşık 50 projede kullanıldı.

Nanomarkets Araştırma Şirketi’ne göre; Elektrokromik cam pencereler pazarında 2017’ye kadar 2.1 milyar dolar satış yapılması bekleniyor. Başka bir değişle, 2020’ye kadar dünya genelinde akıllı camlara talebin 3 milyon metre kareyi bulması bekleniyor. View’den başka, pazardaki bir diğer önemli oyuncu Sage Electrochromics. Bu şirket geçen yıl Minnesota’da, yıllık 4 milyon metre kare akıllı cam üretimi yapan, bir üretim merkezi açtı.

PLD5Trend3

5. Moralleri, sağlığı ve üretkenliği artıracak aydınlatma için test organizasyonları

Ocak 2012’de Fraunhofer Institute for Industrial Engineering IAO’daki araştırmacılar, 34,560 LED’den oluşan, tüm renk tayfının karşısında yayılmış aydınlatma yaratan “sanal bir gökyüzü” sergilediler. Fikirde amaç; bulutların arasından bir görünüp bir kaybolan güneşten, sıcak parlak bir havaya kadar, dışarıda bulunan doğal aydınlatma şartlarını taklit eden iç atmosfer yaratmaktı.

IAO araştırma takımından Matthias Bues konu hakkında şunları ifade ediyor: “LED’ler çıplak gözle direkt olarak belirgin olmayan aydınlatmadaki dinamik değişimleri taklit etmemize olanak tanıyor. Aksi takdirde; aslında aydınlatma insanların iş yaparken dikkatlerini dağıtabilir. Bu yüzden farkındalığı ve konsantrasyonu artırması için aydınlatmanın gerekli ölçüde değiştirilmeye ihtiyacı vardır. ” diye konuşuyor.

Örneğin okullar üretkenliği artırabilmek için gün boyunca aydınlatmanın ayarlandığı mekânlardandır. Hastaneler, sağlık bakım uzmanları da iyileşme sürecince hastaların sağlığı, iyi hissetmeleri, sakinleşmeleri için renklerin ayarlanmasıyla ilgili testeler üzerinde çalışırlar. Digital Lumens şirketinin CEO’su Tom Pincince: “Digital Lumens bu tür uygulamaları birden fazla müşteri ile tartışıyor. Bunlar yapılması zor işlerdir. Ancak biz bu alanda bir üniversite çalışması araştırıyoruz.” diye konuşuyor.

Metin: Heather Clancy
Aydınlatmaların Foroğrafları: Shutterstock aracılığıyla Krasowit
Haber Kaynağı: http://www.greenbiz.com/blog/2014/01/30/5-trends-watch-commercial-lighting

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir