Close

30/11/2010

Sokak lambalarının pabucu dama atılıyor!

Bilim adamları çılgın buluşlarına dur durak bilmeden devam ediyor. Olmaz olmaz demeyin, Avatar gerçek oluyor. Filmin bu işte ne kadar etkisi vardır, James Cameron’un fikirde payı nedir bilemeyiz ama yakın zamanda sokaklarda parlayan ağaçlar ve bitkiler görebilirsiniz. Nasıl mı olacak?

Cambridge Üniversitesi’nde gen araştırmaları yapan bilim adamları ateş

böceklerinin parlamalarına neden olan ‘biyolüminesens’in (canlı organizmalar tarafından kimyasal reaksiyonlarla ışık üretilmesi) farklı organizmalar üzerinde etkili olup olmayacağının peşine düştü. Bu deney tam anlamıyla başarılı olup biyolüminesens ağaçlara geçerse sokakların aydınlatılmasında lambalar tarih olacak. Tabii yağmurda sokak lambaları altında dans etmek de. Bu fikirle elektrikten yüksek oranda tasarruf edilerek hem büyük bir ticari kazanç sağlanacak hem de çevreyle dost olma yolunda bir adım daha atılacak. Etrafın ışıklanması da işin aydınlatmacıları ilgilendiren görsel yanı.

İlk deney başarılı

Değiştirilmiş genleri bir ecoli bakterisinde deneyen uzmanlar başarı sağlayarak kitap okumaya yetecek parlaklıkta ışık kaynağı yarattılar. Uzmanlara göre; elektrik enerjisi gerekmeyeceğinden ve ışık fotonları üretilirken enerji son derece akılcı kullanılacağından süreç çevreye duyarlı olacak. Ayrıca ağaçtaki kimyasal reaksiyonu ateşlemek için gereken yakıt insan atıklarından sağlanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir