Close

30/12/2011

PLD Türkiye‘yi seviyorum. #aydinlatma

Altı sene geçmiş PLD Türkiye dergisini çıkarmaya başlayalı… Her fırsatta anlatırım, belki birçoğu gibi bizim hikayemiz de tesadüflerden oluşuyor. 2004 yılı ortalarında aydınlatma sektöründe gördüğümüz boşluk üzerine tamamen Türkiye kökenli bir dergi çıkarmak amacıyla yola çıkmıştık. Sektörde yaptığımız nabız yoklamaları da hep bu yöndeydi. Ta ki sevgili Zeki Kadirbeyoğlu ile yaptığımız toplantıya dek. Hiç unutmuyorum, çünkü benim katıldığım ilk toplantıydı. Zeki bey, toplantının hemen başında önümüze uluslararası PLD dergisini çıkardı ve “Yapacaksanız bu kadar kaliteli bir şey yapın, önce yatırım yaparsınız ama kalıcı olur” dedi. Yol boyunca konuştuklarımızı düşündüm ve ofise döner dönmez PLD merkeze işbirliği talebimizi ileten bir mail attım. Ne mutlu ki aynı gün içerisinde de “Neden Türkçe edisyonumuzu çıkarmıyorsunuz?” cevabı geldi. Hızlı bir sözleşme ve hazırlık süreci sonrası 2005 yılı başında derginin ilk sayısı masamda duruyordu.

Başlangıçta sektörü ve aydınlatma tasarımı süreçlerini öğrenme çabalarımız hem zor hem de çok keyifliydi. İtiraf olsun, o günlerde armatür ile lamba arasındaki farkı bilmiyordum. İlk dönemler sürekli okuyarak, araştırarak ve yeni kavramlar ile tanışarak geçti. Hala da öğrenmeye devam ediyorum ki bu işimin en sevdiğim tarafı.
Yine bir not, PLD Türkiye bizim ilk ve tek yayınımız. O yüzdendir ki, baskı sayısını “yanlış” ifade etme ve liste fiyatları ile gerçekleşen reklam bedelleri arasındaki uçurumlar gibi sektörel dergi yayıncılığının kanayan yaralarını hiç tanımadık. Sektörün benimsediği ilk dergi olmanın getirdiği avantajla da hiç tanışmak zorunda kalmadık. Kendi oyunumuzu dürüstçe oynadık.

Öğrendikçe, sektördeki en önemli sorunlardan birisini daha gördük. Dünya’da yaygınlaşan bağımsız aydınlatma tasarımcısı kavramı henüz Türkiye’de oluşmamıştı. Resmi yayın organı olduğumuz PLDA Derneği’nin aydınlatma tasarımcısı mesleğinin yaygınlaşması misyonuna ortak olduk ve sürekli olarak “aydınlatma tasarımı bir değerdir” cümlesinin altını çizdik. 2007 yılında dernek, yeni bir strateji ile çeşitli ülkelerde ofisler açmaya karar verince, ben de Türkiye temsilcisi oldum. Böylece İstanbul, Londra’dan sonra ikinci yerel ofis olarak faaliyete geçti.

Temsilcilikle beraber etkinliklerimiz başladı. Işığa ilgi duyan herkesi bir araya getirmek amacıyla organizasyonlar düzenleyerek öncü olmaya çalıştık. Az sayıdaki aydınlatma tasarımcıları, bizlere sponsor olan duyarlı üreticiler, akademisyenler, kamu kuruluşları… Sağ olsunlar, herkesten yardım gördük. Hedefimize inanan herkes bir ucundan tuttu. Bu süreçte Türkiye’den ve dünyadan aydınlatma ve mimarlık dünyasında söz sahibi birçok insanı bir araya getirmenin mutluluğunu yaşadık. Bugün altı sene öncesinde göre çok daha iyi bir noktadayız.

Tüm bu süreçte altına imza attığımız her şeye, her cümleye, her fotoğrafa özendik. Kendi kurduğumuz dünyamızda kendi kurallarımıza sadık kalıp herkesle aynı mesafede kalmaya ve herkese bir o kadar yakın olmaya çalıştık. Ve bunu tüm samimiyetimle söylüyorum; biz yaptığımız şeyi, PLD Türkiye’yi çok sevdik. Bundan olsa gerek, bugüne kadar hep PLD Türkiye markasının ışığa ilgi duyan insanlar için bir “aşk markası” (lovemark) olduğunu düşündüm. Yakınlarda duyduğum bir ifade ile “yokluğu hissedilecek” markalardan…

Geldiğimiz noktada, altı sene sonra durup düşündüğümde biraz yorgunluk olduğunu kabul etmeliyim. Duygusal ilişki yorgunluğunda sevgilinin bir anda sorması gibi belki, ama içtenlikle merak ediyorum: PLD Türkiye’yi seviyor musunuz?
Eğer cevabınız evet ise, sizden bir ricam olacak..
“PLD Türkiye’yi seviyorum. #aydinlatma” yazın.
İster Facebook’ta ister Twitter’da paylaşın, isterseniz duvarınıza yazıp fotoğrafını bize gönderin. Sizin yaratıcılığınıza kalmış.
2012 yılına gireceğimiz şu günlerde böyle bir enerji bizi çok mutluk edecek.
Yeni yılda beraber, yine içi “ışık” dolu işlere imza atmak dileğiyle…

Bir sonraki sayımıza kadar ışıkla kalın…

Emre Güneş
Professional Lighting Design Türkiye

3 Comments on “PLD Türkiye‘yi seviyorum. #aydinlatma

Volkan Callar
02/01/2012 - 11:07

PLD’siz aydınlatma sektörünü düşünemem.

Mine Liman
05/01/2012 - 18:47

PLD Türkiye’yi seviyorum. Bu yeterli mi ki? gerçekten müthiş bir iş çıkarıyorsunuz. 6 yıldır sizin emeğiniz her sayıyı bekliyorum. Ve Adana da bu dergiyi tüm meslektaşlarıma öneriyorum. Koleksiyon Mobilya Adana bayisiyim, mağazamda tüm sayılarınız yer alıyor, misafirlerimiz mobilyaların yanısıra sizin dergilerinize de göz atabiliyorlar. Tüm çalışmalarınız için yürekten tebrikler. Yolunuz hep açık olsun….

Emre Güneş
05/01/2012 - 21:50

Mine hanım, yeterliydi ancak sonraki cümlelerinizle yüzümüzü güldürdünüz. Çok teşekkür ederim. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir