Close

05/01/2019

Işığın kirli yüzü: Işık Kirliliği kitabı

Sevgili Bülent Aslan‘ın elinden çıkan “Işığın kirli yüzü: Işık Kirliliği” kitabı yayınlandı. Ankara Dayanışma Akademisi ve Heinrich Böll Stiftung derneği Türkiye Temsilciliği destekleri ile yayınlanan kitap ücretsiz olarak www.isikkirliligi.org adresinden talep edilebilir.

Kitabın, [email protected] adresine atacağız bir mail ile posta ücreti size ait olacak şekilde adresinize gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Açıkcası, Bülent Aslan’ın nazik düşüncesi ile geçtiğimiz ay elime ulaşan kitabı henüz okuma şansım olmadı. Ancak hem konu hakkında değerli bir türkçe kaynak olarak hem de ücretsiz herkese açılması ile ışık kirliliği ile ilgili duyarlılığın arttırılması için önemli bir çaba olarak tarihte yerini aldı.

Bu noktada yeterince övemeyeceğimi bildiğim Bülent Aslan ile ilgili de ayrı bir parantez açmak isterim. Bülent, “Işık kirliliği nedir? Türkiye’deki çalışmalar” başlıklı yazımda da bahsettiğim konu ile ilgili insan üstü bir çaba ile çalışan çok değerli bir akademisyen. (Bakınız: https://pldturkiye.com/isik-kirliligi-nedir-turkiyedeki-calismalar/)

Daha önce bir çok kez beraber konferanslarda konuşmacı olduğum Bülent ile son olarak İSMD organizasyonu ile Salt Galata’da gerçekleşen “Mimarlık ve Kentlerin Işık Kirliliği” etkinliğinde bir arada olmuştuk. Şuradan tüm konferansı izleyebilirsiniz:

Özel hayatta çok fazla zaman geçirmememe rağmen Bülent ile ilgili en kestirme söyleyebileceğim “iyi” bir insan olduğu. Her hareketi ve söylemi ile bana günümüz dünyasında anlam veremeyeceğimiz bir iyiliği hatırlatan bu değerli akademisyen maalesef ünlü KHK mağdurlarından. Anadolu Üniversitesi’nde akademisyen olarak sürdürdüğü görev maalesef bir KHK ile son buldu. Türkiye’de özellikle son yıllarda artan “yıkım” öyle bir hal aldı ki, en güzel tabirle at izi it izine karıştı.

Umarım, kısa vadede olmasa da, beni derinden üzen bu günler de geçecek ve Bülent gibi değerli insanlara tekrar gereken saygının gösterileceği bir dönem başlayacak.

Emre Güneş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir