Close

18/06/2019

Palermo havalimanı, İtalya

Palermo havalimanı binasında uçuşlarını bekleyen yolcular, eşsiz bir uçuş öncesi alışveriş deneyimi kazanıyorlar. Gümrüksüz alışveriş alanının genel tasarımını yapmak üzere görevlendirilen ekipten, bu alanı alt bölmelere ayırmaları istendi. Bir mağazayı diğerinden ayırmak için iç duvarları oluştururken hedef, burayı kullanacakların alanın mimarisi ile hem fiziksel hem de duygusal etkileşim içinde olmalarını sağlamaktı. Tasarımcılar bu amaç için farklı boyutlu terracota panelleri tercih ettiler. Her bir panel üzerine bir veya iki delik açıldı ve paneller metal rotlar üzerine monte edildi. Tek bir rot üzerine monte edilen çoğu panel, kendi etrafında dönebilir.

İnovatif terracota bariyerlerin arkasında yer alan perakende satış alanı çeşitli halojen ampullü downlight’lar ile genişçe aydınlatılmış. Bu nedenle, paneller sadece arkadan ışıklandırmış. Duvarın içindeki aralıklardan sızan mağazanın genel aydınlatma ışığı alan içinde dolaşıyor. Işıklandırma ile panellerin kenarları, biçimi ve yüzeyi öne çıkıyor ve tuz bataklıklarını, kurumuş toprak ve Sicilya’da gçrülen sağa sola serpiştirilmiş biçimde konumlu yerleşim birimlerini andırıyor. Terracota panellerinden gelen ışığın efekti, izleyiciyi anında büyülüyor. İnsan hemen panellere dokunmak, daha fazlasını keşfetmek ve panellerle oynamak istiyor. Paneller üç farklı boyutta oluşturulmuş ve tüm duvarı teşkil edecek biçimde çeşitli düzende yerleştirilmiş.

Kenarları yeşil veya mavi olarak boyanmış ve turunçgillere ve İtalya sahillerine atıfta bulunuyor. Havalimanı alanında yer alan terracota panelleri kesinlikle inovatif ve kare değil.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Linea Aeroportuale Sole

Mimari: Traverso-Vighy

Tasarım: N. Capellari, C. Cavalieri, G. Dalla Gassa, E. Muterle, V. Rossetto, M. Teran Parades

Terracota paneller: Essequattro

Fotoğraflar: Alberto Sinigaglia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir