Close

23/11/2018

Novi SPA, Zagrep – Hırvatistan

Metin: Dean Skira, Luciano Verdenelli, Burçin Çelen
Fotograflar: Sandro Lendler

Adriyatik Denizi’ndeki Krk Adası civarında bulunan Novi SPA, lüks ve misafirperver bir kompleks.

Avrupa’nın en büyük SPA Komplekslerinden olmakla beraber tesis, ziyaretçilerine ’en geniş biçimde yaşam stili konsepti’ sunuyor. Kendi restoran ve barı, rasoul alanları, hamam, yüzen ve thalasso terapileri, özel spa odaları, sauna ve lüks banyoları, deniz suyu ile beslenen açık ve kapalı yüzme havuzları, hidro masaj imkanları, gayzer, jakuzi ve şelalelere sahip kompleks ayrıca panoramik deniz manzaralı iki kata yayılmış bir fitness alanını da içerisinde barındırıyor.

Aydınlatma ile amaçlanan; gün ilerledikçe sıcak ve davetkar bir ortam yaratmak. Akdeniz’in huzurlu çevresinden esinlenerek SPA merkezinin tavan yüzeylerinde bir incir yaprağı modeli yaratılmış.

Yaprak üzerinde bulunan damarlar baz alınarak aydınlatma ve otomasyon sistemi ile çeşitli senaryolar uygulanmış. Bazı damarlara özellikle renk verilerek tavan kıvrımları vurgulanmış.

Giriş holü ve resepsiyonda, Adriyatik Denizi manzaralı ancak uzay dekorasyonlu görsel bir efekt sağlanarak sofistike ve fütüristik bir atmosfer yaratılmış. Ayrıca mekan içerisinde farklı bir atmosfer için dekoratif armatürlere de yer verilmiş.

Bu tasarım fikrine uygun olarak, tesis içerisinde huzur, ruhani ve görsel manzara oluşturmak için renk değiştiren bir dizi halojen, cold cathode, LED ve flüoresan aydınlatma ışık kaynakları, tek bir armatür gibi bir sistem içerisinde kullanılmış.

Gün içerisinde hiç gün ışığı almayan SPA ile resepsiyon arasındaki 100 metrelik koridorlarda farklı aydınlatma stratejileri uygulanarak kesintisiz bir geçiş sağlanmış.

Bu kısımlarda tavanlarda ve duvarlarda gizli olarak LED sistemler kullanılarak renk değişimleri ile çizgisel efektler oluşturulmuş. Efektleri tamamlayan ise halojen lambalar yakalanan gölge oyunları. Mekan, bu sayede nazikçe sizin hareketlerinizi takip eden hafif ve dinamik bir aydınlatmaya kavuşuyor.

Havuzlarda lineer buz renkli ışıklar kullanılarak keyifli ve sıcak bir atmosfer yaratılmış. Restoran içerisinde ise renk değiştiren gömme armatürler ile gece gündüz farklı duygu ve ortam değişikliklerine imkan sağlanmış.

Projeye katılanlar:
Yapı sahibi: Hoteli Novi
Mimari: Ante Niksa Bilic, Studio Ante Murales, Zagreb/Hırvatistan
Aydınlatma tasarımı: Dean Skira, Skira Architectural Lighting Design, Pula/Hırvatistan
Elektrik: Monter Split/Hırvatistan

Uygulanan ürünler:
Artemide, Lutron, Foscarini, iGuzzini, Viabizzuno, Ares, Antrox

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir