Close

24/07/2015

Nobel ödüllü araştırmacılar UV LED teknolojisini mükemmelleştirdi

UVLEDNeredeyse 10 yıllık bir araştırmanın sonucunda nobel ödüllü iki bilim adamı, LED ışık kaynakları ile ilgili çok önemli bir “atılım” gerçekleştirdi. Sonunda, araştırmacılar kompakt halde ve baterilerde çalışabilen bir su arıtıcısı prototipi ürettiler.

Bu buluşu gerçekleştiren bilim adamları; Meijo Üniversitesi’nden Isamu Akasaki ve Nagoya Üniversitesi’nden Hiroshi Amano. İki araştırmacı mavi ışık LED teknolojisini mükemmelleştirerek Santa Barbara’daki California Üniversitesi’nden Shuji Nakamura ile birlikte 2014 yılında fizik alanında nobel ödülünü paylaştılar.

Endüstriyel pompa üreticisi Contractor Nikkiso, 10 yıldır derin UV LED kompakt sistemi üzerine araştırma çalışmaları için bütçe ayırıyordu. Sonunda firmanın şu anda piyasada eşi olmayan ürünün kitlesel üretimini hazırladığını, Nikkei Asian raporunda duyurdu. Rapora göre, Bu UV LED’ler mavi LED’lerden bile daha kısa dalga boyu yayıyor ve en azından üç alanda umut vadeden uygulamaları bulunuyor.

Çevresel alanda UV LED ışığının derin UV radyasyonu üzerinde sterilizasyon etkileri var. Bu yüzden pahalı UV ışığı odalarının sterilizasyonunda kullanılabilirler. UV LED ışıklı arıtıcı prototip; hafif ve kompakt olma avantajıyla, kanalizasyonlara, suyu dezenfekte etmek için, rahatlıkla konabilir. Şu ana kadar bu işlem cıvalı lambalarla zaten yapılıyordu ancak yeni LED’lerin birçok başka avantajı da bulunuyor. Örneğin çok daha küçükler ve 5-7 volt gibi düşük voltajda da çalışıyorlar. Ayrıca çok daha fazla dayanıklılar, cıvalı lambaların 3.000-5000 saat dayanmalarına karşın, onların 10.000 saate kadar ömürleri var.

Tıbbi alanda bu teknolojinin kullanımı ise oldukça geniş bir yelpaze içeriyor. Bu alanda örneğin medikal aletlerin sterilizasyonunda uygulanabilirler. UV LED bir cihaz, derin UV radyasyonu ile dermatoloji alanında cilt hastalıklarını tedavi etmede oldukça faydalı olabilir. Nikkei’nin önerisine göre; LED’leri foto-dedektörlerle birleştirerek DNA ve proteinlerin saflığı ve yoğunluğu da ölçülebilir. Tüm bunlara ek olarak Nikkiso firması kendi böbrek analiz makinelerinde, kandaki atık maddeleri eleme kontrolü adına, LED’leri çoktan kullanmaya başladı.

LED’lerin kullanıldığı üçüncü umut verici alan ise, yine Nikkei Asian’ın raporuna göre, üretim serisinin etkinliğini geliştirmesi. Çünkü LED’ler, cıvalı lambalara oranla, stabil bir çıkışa çok daha hızlı erişebiliyorlar. Bu da ısınmanın daha uzun sürede olmasını sağlıyor.

Fotoğraf: Kyodo
Haber kaynağı: http://bizled.co.in/japanese-scientists-perfected-deep-uv-led-technology/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir