Close

29/01/2014

Neden 2014 aydınlatma kontrol sistemleri pazarında olmak için iyi bir yıl?


Web-Charts_LightingControl_Q1-2014_v3Ağ tabanlı aydınlatma kontrolleri, karbon salınımı ve operatör masraflarını azaltması gibi birçok faydaya sahip olmasına rağmen, pazarda fazla başarılı olamadı. Peki bugün, LED aydınlatmanın hızlı bir şekilde yaygınlaşarak, ticari binalara da girmesi, neden aydınlatma kontrolü için yeni pazarlar açıyor?

20. yy’ın başından bu yana; şu anda aydınlatma endüstrisindeki en heyecan verici dönemdeyiz. Bizler şimdi gerçek anlamda bir bükülme noktasındayız ve önümüzdeki beş yıl kaybeden ya da “kazananların” belirleneceği bir dönem olacak. Aynı zamanda aydınlatma devlerinin kimler olacağı da ortaya çıkacak.

Bu durum aslında LED teknolojilerinin bir etkisi. LED teknolojileri aydınlatma ürünlerinin geliştirilmesi, kontrolü ve verimlilikleri konusunda sektöre geniş fırsatlar sağlıyor. Ayrıca bu “meydan okuyan” fırsatların zamanlaması karbon salınımının azaltılması konusundaki kesin emirlerin verilmesiyle aynı zamana denk geliyor.

Web-Charts_LightingControl_Q1-2014_v3“The Global Lighting Controls Business 2013 to 2017” (2013-2017 Global Aydınlatma Kontrolleri Sektörü) isimli en yeni araştırma gösteriyor ki 2013’teki aydınlatma kontrolleri ürünlerinde; fabrika çıkış fiyatı yaklaşık olarak $1.67 milyar dolardı. Rapor, aydınlatma kontrol ürünlerinin 2020’ye kadar %12 büyüyeceğini öngörüyor. 7 yıldır Avrupa ve Kuzey Amerika gibi gelişmiş pazarlardaki büyüme bu oranın yarısından biraz daha fazla iken Çin ve Asya’da büyümenin ortalamayı aşacağı tahmin ediliyor. Ancak bu durum, gelecekte aydınlatma kontrolleri anlaşmalarının bir parçası olacak, diğer kontrol servislerini ve değer katan hizmetleri içermiyor.

Aydınlatma kontrol ürünleri gerçekten olgunlaşmış aydınlatma sektörüne oranla çok daha yüksek oranda gelişim kaydediyor. LED aydınlatmanın yaygınlaşması ve orta ölçekteki binalara girmesi ile, dünyada gelişen pazarlardaki inşaat sektörü için aydınlatma kontrolüne olan talebin artacağı kesinleşecek. Retrofit ürünlerinin artışı ile beraber de patlama yapacak. Çünkü şu anda pazarın sadece %10’unu oluşturan retrofit piyasasının yakın gelecekte en az 3 kat büyüme potansiyeline sahip olduğu biliniyor.

Son 7 yıla baktığınızda aydınlatma kontrolleri ürünleri, dünyadaki gelişen pazarda, hayal kırıklığı yaratan bir performans gösteriyor. Bunun temel nedeni; yeni yapılan binaların inşaatlarında bu kontrol ürünlerinin kullanımının ciddi şekilde reddedilişiydi. İngiltere pazarı bu süreçte aydınlatma kontrolleriyle ilgili düşük performansın tipik bir örneğini oluşturuyor. Pazar 2008’deki finansal çöküş ve 2007’deki likit krizini takiben £197 milyon rakamını gördü. Takip eden 2 yıl içinde ise dramatik bir şekilde aydınlatma kontrolleri talepleri reddedildi. 2010’da ticari sektörde yeni inşaat piyasası hareketlenmeye başladığında ise sektör dibe vurdu. Son 3 yıl içinde ise ürünlere talep yılda yaklaşık olarak %4 büyüdü.

Belirgin bir büyümenin 2016’ya kadar süreceği öngörülüyor. Ondan sonra ise LED aydınlatma ve retrofit pazarının büyümesi ile 2017 ve sonrasına kadar, talepte %7.5 büyüme sağlanacak. Son 5 yıl içinde denetleyici yazılım, büyük binalardaki aydınlatma kontrol sistemleri sektörünün önemli bir parçası haline geldi. Bu durum da böyle uygulamaların değerini artırdı.
15 yıldır çevreci servislerin binalardaki sistemlerle birlikte çalışmasıyla ilgili mücadeleler verildi. Bu mücadelelerden sonra şimdi direkt olarak IP’den bağlantı kurarak internet erişimi gibi bir gerçekliğe ulaştığımız noktadayız. Yine rapora göre; LED aydınlatma kontrollerinin, internetle iletişim kuran binalarda önemli bir katalizör görevini üstleneceğini gösteriyor. Şimdi mekânlardaki bu ağ sayesinde; aydınlatma kontrolleri binalarda diğer “değer katan hizmetlerde” de göreceli olarak kolay bir çözüm oluşturuyor.

Özünde her yeni LED armatüründe, insanlar ortada olmadığında ya da dış aydınlatmada ışıklandırma kısıldığında, akıllı kontroller önemli bir noktayı oluşturuyor. Ancak bu sensörler sıcaklık, varlık ve başka uygulamaların olduğu çevreler gibi konularda diğer yararlı verilerin getirilerini almak için de kullanılabililir.

Tarihsel sürece baktığınızda bina kontrol sistemleri; özellikle yeni inşaat uygulamalarında belli bir değer katabilen bir eleman olduğundan beri, HVAC (ısınma, havalandırma, klima teknolojileri) merkezlidir. Pazarın en düşük noktasında HVAC temelli binalardaki enerji yönetimi için geri dönüş oranı çok zor olmadı. Bu yüzden dünya çapında binaların büyük bir çoğunluğu hala “akıllı” olarak adlandırılan forma dönüşmek için bekliyor. LED aydınlatma kontrolleri çok daha fazlasını getirebilir: Binanın büyüklüğünün de ötesine işlenebilir ve ağına birçok diğer bina hizmeti ekleyerek adeta “Truva atı” gibi hareket edebilir. Raporun da gösterdiği gibi bu şu anda gerçekleşiyor ve sektörün payını artırma potansiyeli mevcut.

Buna rağmen aydınlatma kontrolleri pazarı büyüme fırsatlarını daha da geliştirmek niyetindeyse retrofit piyasasındaki payını yükseltmeli. LED aydınlatmayla yeniden uyarlanan binalar zorlayıcı olmaya başladı. Bu binalar ROI’ı (Yatırımda Geri Gönüş) artırmak için kablosuz teknolojiye ihtiyaç duyuyor. Yine de LED aydınlatma ve onun kontrolü; BEMS (Bina Enerji Yönetimi Sistemleri) olmayan binlerce binaya uyarlanacaktır. Bu da esasında fan üniteleri ve havalandırma kontrolleriyle, aydınlatmanın bağlantı içerisinde olması gerektiğini gösteren bir kanıt. BEMS sağlayıcıları ilk başta itiraz etseler de, bağlantı kanallarındaki ufak bir ayarlama ile üreticiler tarafından olumlu karşılanacaktır.

Haber Kaynağı: http://www.memoori.com/why-2014-is-a-good-time-to-be-in-the-lighting-controls-business-2/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir