Close

17/08/2020

LRC UV dezenfeksiyon anket sonuçları belli oldu

UV dezenfeksiyon ürün ve uygulamaları hakkında şartname hazırlayıcıları ve tasarımcı görüşlerinin sorulduğu Lighting Research Center (LRC) anket sonuçları açıklandı.

Mevcut pandemi krizi, hastaneler, uzun süreli bakım tesisleri, yemek servisi kuruluşları ve ofisler dahil olmak üzere çeşitli binalarda dezenfeksiyon sağlamak için tasarlanmış ultraviyole (UV) teknolojilerine ilgiyi artırdı.

Bazı UV teknolojileri olgunlaşmışken bazı yeni teknolojiler ise henüz olgunlaşmamış durumda. Özellikle de günümüzde yeni UV-LED ürünler satışa sunuluyor. Artan ürün ve uygulama seçenekleriyle birlikte, birçok tüketici ve ürün şartname hazırlayıcısının bu ürünlerin güvenliği, etkinliği ve enerji verimliliği hakkında endişeleri var.

Bu endişeleri gidermek için Rensselaer Polytechnic Institute Aydınlatma Araştırma Merkezi (Lighting Research Center – LRC) şu anda bir dizi UV dezenfeksiyon teknolojisini inceliyor. Bu çalışmanın amacı, karar vericilerin etkili, güvenli ve enerji verimliliğine sahip UV ürünlerini seçmelerine yardımcı olacak bilgiler sağlamak. Bu çalışmanın önemli özellikleri arasında, çeşitli UV dezenfeksiyon ürünlerinin test edilmesi ve değerlendirilmesi bulunuyor. Bu proje, LRC’nin Lighting Energy Alliance ve McClung Lighting Research Foundation üyeleri tarafından destekleniyor.

Çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Mark Rea, “Geçtiğimiz 30 yıl boyunca,  aydınlatmayı ve ilgili teknolojileri doğru bir şekilde ölçme ve değerlendirme kapasitemiz LRC’nin ayırt edici özelliği olmuştur,” dedi. “UV ürünlerinin performansı ve güvenliği hakkında zamanında ve doğru bilgi, bu teknolojilerin satın alınması ve kullanılması konusunda karar veren kişiler için çok önemlidir.”

LRC, projeyi başlatmak için UV dezenfeksiyon ürünleriyle ilgili deneyim ve endişeleri sorgulayan çevrimiçi bir anket düzenledi.

Haziran ve Temmuz 2020’de, 200’den fazla kişi anketi yanıtladı.

Aşağıdaki Şekil 1’de gösterildiği gibi, yanıt verenlerin en büyük yüzdesi aydınlatma şartname hazırlayıcıları (% 38) oldu ve onları aydınlatma üreticileri (% 28) takip etti. Yanıt verenler arasında ayrıca enerji hizmet personeli (% 11) ve aydınlatma üreticilerinin temsilci ve distribütörleri (% 9) vardı. Eğitimciler (% 8), mimarlar (% 3), HVAC uzmanları (% 2) ve mimari mühendislerden de (% 1) birkaç yanıt geldi.

Grafik 1: Ankete katılanların profili

Ankette, katılımcılardan en fazla umut vadettiğini düşündükleri üç UV dezenfeksiyon ürünü tipini seçmeleri istendi (Şekil 2). En popüler seçenekler şunlardı: üst oda hava arıtma (% 58), kanal içi hava temizleme (% 55), aydınlatma armatürleri entegre edilmiş yüzey dezenfeksiyonu (% 45) ve duvara veya tavana (özel) monte edilmiş ürünlerle yüzey dezenfeksiyonu (% 40).

Grafik 2: Ankete katılanların en güvendiği dezenfeksiyon ürün tipi

Grafik 3: Ankete katılanların yakın vadede en çok UV dezenfeksiyon yapılmasının gerektiğini düşündüğü alanlar

Grafik 4: Ankete katılanların UV dezenfeksiyon konusundaki endişeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir