Close

16 March 2018

“Kentsel Avize”

Proje için 999 adet karbon fiber çubuk tek tek CNC ile kesilerek üzerine 6000 yansıtıcı üçgen yerleştirildi. Bu “kentsel avize” bir geçiş yolunun üzerine kablo sistemiyle asıldı. Avize, doğal gündüz ışığını ve yapay gece ışığını yansıtarak Tennessee’nin merkezindeki Chattanooga bölgesinde unutulmuş bir kamusal alan yaratmış oldu.

“Kentsel Avize” mevcut ışık kaynaklarından ve rüzgarın kinetik enerjisinden yararlanarak çalıştırıldı. Kullanılan malzeme sayesinde sürekli değişen efektler oluştu. Rüzgarın hareketi, doğrudan ışığa olanak tanıdı.

Yapısal sistem, geleneksel olarak dinamik kuvvetlere direnecek kadar güçlü şekilde tasarlandı. Karbon fiber, ağırlık oranının çok yüksek olması sayesinde, yapının tanımını yeniden düşünme olanağı sunuyor.

Güneş ışığında “avize”nin ışığın çeşitli hallerini yansıttığı görülürken, gölgede, ışığın yansımalarıyla kırılmalar oluyor.

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/urban-chandelier-by-office-feuerman-2/

 

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *