Close

30/03/2018

“Light Bearers” Montreal’de

Doğa endüstriyel bir çevrede hayat bulur mu?

Yaz akşamlarında ateş böceklerinin susmayan şarkılarını dinleriz. Bu projede Mathieu Le Sourd ve Etienne Paquae ateş böceklerinin seslerinin şiirsel bir temsilini yaratmayı başardılar. Multimedya ile desteklenen, yüzlerce lazer kullanılan proje, harika bir görsel ve işitsel şölene dönüştü.

Ziyaretçiler kendi görsel-işitsel şovlarını oluşturarak deneyime katılmaya davetli. Her katılımcı ateş böceklerinin kırılgan güzelliğini taklit ediyor ve bunun için kendileri de ışık taşıyıcıları haline geliyorlar.

Projenin zorluğu, orman gibi doğal ekosistemini yeniden inşa etmek için bir ortam oluşturmaktı. Sanatçılar, yaklaşık 2.500 yansıtıcı bitki oluşturmak için ampuller ve metal çubuklar gibi standart endüstriyel malzemeleri kullandılar. Her biri el işi olan bu süreçte organik bir tasarım canlandırmak esastı.  Ziyaretçiler ana alana gelince, IR ışınlarıyla ışık ışınlarını manipüle ederek, ses ve görsel efektlere neden oluyor ve etraflarındaki ateş böceği bulutlarının büyüsünü yeniden yaratıyorlar. İki ziyaretçi aynı anda etkileşime girerek ellerini ahşap interaktif istasyonun üstüne yerleştirebilir. Her bir parmak dokunuşu hafif bir ışına ve ateş böceğine dönüşüyor.

Heykeltraş gibi çalışan sanatçılar bu interaktif ve üretken ortamı, organik tasarım, yüksek teknoloji ve zanaat karışımıyla gerçekleştirdiler.

Le Sourd ve Paquette, “Bioluminescent” dedikleri giriş yolu için tonikli su ile doldurulmuş normal şeffaf ampullerin ve lazerlerin etkisini en üst düzeye çıkarmak üzere ana alan için özel reflektör ampulleri kullandı. Bütün yüzeyi kaplamak, bir araya getirmek ve bir ağ yönlendiricisine bağlanmak için üç lazer kullanıldı. Le Sourd, her bir ışını bir sıçrama hareketi ile kontrol etmek için “Dokunmatik Tasarımcı” ile bir araç geliştirdi. Etkileşimli istasyonlar iki büyük ağaç gövdesinin parçalarıyla oluşturuldu.

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/light-bearers-an-original-interactive-installation-in-montreal-created-by-mathieu-le-sourd-maotik-and-etienne-paquette/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir