Close

28/05/2019

Kazuhiro Yamanaka’dan “Uçan Drone Lamba”

Proje, kullanıcıların evdeki hareketlerini takip edip gerektiği zaman ve gerektiği şekilde mekânı aydınlatan bir nesne yaratmak için drone teknolojisini geleneksel aydınlatma ile birleştiren bir çalışma olarak tasarlandı.

Evin çeşitli yerlerine yerleştirilen masa lambalarının standları, uçan aydınlatma objesi için fırlatma/konma rampası işlevi görüyor. Alanın konumları ve planının kullanımdan önce cihaza programlanması gerekiyor. Daha sonra, kişinin hareketlerini takip etmek için kullanılan sensörler vasıtasıyla, lamba, alandaki kullanıcıları takip ederek gerekli miktarda ışığı sağlayabiliyor.

Farklı şekillerde tasarlanabilen uçan obje, herhangi bir tabana ihtiyaç duymadan da inebildiği için fırlatma rampası her zaman gerekli olmuyor.  Bu konseptin, ayrıca, uzay istasyonu gibi bir mekânda da kullanılabileceği öngörülüyor. Yerçekimi olmadığında pervanelere olan ihtiyaç da tamamen ortadan kalkıyor. Özünde, proje, evlerimizi aydınlatma şeklimizi yepyeni bir biçime sokmak için küçük bir drone ve bir LED lamba kullanıyor.

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/flying-drone-lamp-by-kazuhiro-yamanaka-office/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir