Close

31/05/2019

İyi enerji gol getirir

Türkiye’de her hafta on binlerce kişinin doldurduğu statlar doğru kullanımla ülkenin büyük bir enerji ihtiyacını karşılayabilir. Hem de doğaya zarar vermeden.

Elektrik tüketiminin yüksek olduğu bu statlarda güneş enerjisinin kullanılması, hem kulüplerinin fatura maliyetinden kurtulması hem de Türkiye’nin de karbon salınımının azalması anlamına geliyor. Greenpeace Akdeniz de bu doğrultuda başlattığı “Güneş için Omuz Omuza” projesi kapsamında Süper Lig’deki statlarda güneş enerjisinin kullanılması için çağrıda bulundu.

Antalyaspor güneşe geçti

Kulüpler ekonomik ve temiz bir teknoloji olan güneş enerjisini kullandığı takdirde iklim değişikliğiyle mücadelede öncü bir rol üstlenecek. Bu rolü Türkiye’den şimdiye dek tek üstlenen tek kulüp Antalyaspor. Antalya Stadyumu çatısında bulunan 5 bin 600 güneş paneli ile dünyada güneş enerjisinden en çok fayda sağlayan 10 stattan biri.

Süper Lig’deki 18 kulübün tamamı statlarında güneş enerjisine geçtiği takdirde ise 35 bin evin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanabilir.

Türkiye Süper Lig’deki statlar güneş enerjisine geçtiği takdirde:

• Her yıl yaklaşık 35 bin evin elektrik ihtiyacı karşılanacak,

• Yılda ortalama 1.5 milyon liralık fatura maliyetinden kurtulunacak,

• Her yıl yaklaşık 7500 ton karbon salınımının önüne geçilecek,

• Kentlerin ve takımların prestiji artacak.

Uygulamanın dünyada da örnekleri mevcut. Örneğin; İngiltere’de Arsenal’in, Hollanda’da Ajax’ın, Brezilya’da Cruzeiro ve Atlético Mineiro’nun statları güç kaynağı olarak güneş enerjisini kullanmaya başladı.

“Kulüpler iklim değişikliğiyle mücadele etmek için sahalardaki enerjiye güneş enerjisiyle güç verebilir” diyen Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Duygu Kutluay sözlerini şöyle sürdürdü:

Statların çatılarına yerleştirilecek güneş panelleriyle elektrik üretilmesi halinde kulüpler fatura maliyetinden kurtulabileceği gibi elde edecekleri kazancı kulübün iyileştirilmesi için kullanabilir. Türkiye’yi enerji bağımsızlığına kavuşturacak hamlelerde öncü olmak kulüplerin elinde. Bütün takımları güneş için omuz omuza olmaya çağırıyoruz. İyi enerji gol getirir.

Haber kaynağı: https://www.birgun.net/haber-detay/iyi-enerji-gol-getirir.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir