Close

25 March 2019

Işık çizgileri, iklim değişikliğinin neden olacağı kaçınılmaz deniz seviyesi yükselişine işaret ediyor

Deniz seviyesi yükseldiğinde, üç senkronize ışık çizgisi, İskoçya’nın batı kıyısı açıklarındaki Dış Hebridler’de harekete geçiyor.

Fin sanatçılar Pekka Niittyvirta ve Timo Aho tarafından yaratılan çizgiler iki yapının çevresini ve bir dağ manzarasının tabanını boylu boyunca sarıyor. Bu çizgilerin altında kalan her şey bir gün su altında olacak.

Bunun gibi düşük rakımlı takımadalar, iklim değişikliğinin yaratacağı felaketlere özellikle açık durumda. İşin aslı, enstalasyonun kurulu olduğu Taigh Chearsabhagh Müze ve Sanat Merkezi, beklenen deniz seviyesi yükselişinden dolayı artık mevcut tesisini geliştirmeyi bile göze alamıyor.

Pekka Niittyvirta ve Timo Aho tamamen temel öğeleri, çizgi ve ışığı kullanarak bize geleceğe dair iki potansiyeli hatırlatıyor;

Biri, bu yapıların su altında kalacağı…

Ve daha iyimser olanı, iklim değişikliğini ciddiye almaya başladığımız ve dünyayı maruz bıraktığımız semptomları geri çevirmek için girişimde bulunduğumuz bir gelecek.

Haber kaynağı: https://www.designboom.com/art/lines-pekka-niittyvirta-timo-aho-03-04-2019/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *