Close

01/04/2014

Işık Rüzgârı Ankara’da


PLDKuguluPark31. Uluslararası Ankara Müzik festivali kapsamında 05-09 Nisan tarihleri arasında Kuğulu Park’ta “Işık Rüzgârı” adı verilen interaktif ışık ve ses sanatı gösterisi gerçekleşecek.

Axel Buether, Susa Pankrath ve Mehmet Can Özer isimli sanatçıların ortak çalışması olarak sahnelenecek gösteride katılımcılar kendi hareketleri ile ışıktan bir atmosfer yaratabilecek. Örneğin ağaçtan ağaca esen soyut bir rüzgârı kendi hareketleriyle ortaya çıkarabilecekler. Bu hafif rüzgâr gösterinin ilerleyen dakikalarında fırtınalı bir sahneye de dönüşerek ziyaretçilere macera dolu bir deneyimi adeta sihirli bir mekânın içinde yaşama olanağı da sunacak.

Sanatçı Axel Buether, Wuppertal Üniversitesi Sanat ve Tasarım Bölümü’nde “Görsel İletişim Öğretim Bilimi” konusunda profesör olarak ders veren bir medya sanatçısı. Sanatçı James Turrell ile EXPO 2000’de gerçekleşen “Bertelsmann Pavillon” çalışması, Leipzig Grassi Müzesi‘nde ise “Duyusal Manzaralar“ gibi interaktif mekân enstalasyonu projeleriyle insanın algılama yönlerini araştırıyor. Doktorasını “Algı Mekânının Semiyolojisi“ üzerine yapan sanatçının birçok eseri de yayınlanmış bulunuyor.

Susa Pankrath zaman temelli sanat eğitimi alıyor ve bu konu üzerinde çalışıyor. Özellikle “kendi“ ve “karşıdaki“ kavramları arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Çalışmalarının ağırlık noktasını “kendini ifade ederken bugünkü teknolojik imkanları kullanmak” oluşturuyor.

Mehmet Can Özer ise besteci ve dijital medya sanatçısı. Pek çok uluslararası festivalden sıkça davet alan sanatçı ağırlıklı olarak elektro-akustik müzik besteliyor. Çeşitli yarışmalarda birincilikleri olan Özer, kendi yazılımlarını geliştirerek ses ve görsel verileri işliyor. Sonuç olarak da görsel/işitsel yerleştirmelerden doğaçlamalara ve bestelere kadar farklı alanlarda ürünler ortaya çıkartıyor. 2012 yılında müzik teknolojileri alanında doçent olan besteci, akademik ve sanatsal çalışmalarını sürdürüyor.

Haber Kaynağı: http://www.goethe.de/ins/tr/ank/ver/tr12546119v.htm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir