Close

25/12/2015

Frost&Sullivan’ın kriterleri yine Vestel dedi

istocAraştırma şirketi Frost&Sullivan’ın beş farklı kritere göre yaptığı değerlendirmeler sonucunda bu yıl Türkiye LED aydınlatma pazarının önde gelen ismi Vestel. Türkiye’de Uzak Doğu’dan gelen ucuz ürünler karşısında yerli ve kaliteli üretime ağırlık veren firma, bu yönüyle aynı zamanda LED aydınlatma sektörünün potansiyelini de ortaya koyuyor.

Yerli üretimin başarısı

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan araştırma sonuçlarıyla ilgili görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Liderliğimizin ikinci kez böylesine önemli bir araştırma kuruluşu tarafından tescil edilmiş olması bizi gururlandırdı. Verimlilik oranları her geçen gün daha da artan LED aydınlatma ürünlerimizle Türkiye yol armatürlerinin LED’e dönüşümünü sağlayacak en büyük adaylardan biriyiz. Ürünlerimizle yeşil şehirlerin oluşmasına öncülük etmeyi hedefliyoruz. Sokak aydınlatmasında yaşanacak dönüşümün, diğer alanlardaki LED dönüşümüne de olumlu yansıyacağına inanıyoruz. Türkiye, LED dönüşümünde çok geç kaldı. Süreci hızlandırarak toplu konut inşaatlarında, fabrikalarda, hastanelerde, devlet dairelerinde, üniversitelerde LED dönüşümünü başlatmamız gerekiyor.”

LED aydınlatma pazarında hızlı büyüme

Frost&Sullivan’ın yaptığı araştırmaya göre; konvansiyonel aydınlatmanın pazar oranı her geçen gün azalmaya devam ediyor. 2020 yılında LED aydınlatma kullanım oranının %75’e ulaşacağı tahmin ediliyor. Bugün 112,5 milyon Euro civarında olan Türkiye’de LED pazarının ise 2015-2020 yılları arasında yıllık ortalama %21 civarında büyüyerek 346 milyon Euro’ya ulaşacağı öngörülüyor. Aynı araştırmanın sonuçlarına göre; LED armatürlerin en sık kullanıldığı alanlar arasında perakende mağazalar ve ofisler ilk sırada yer alıyor. Hastane ve diğer sağlık kuruluşları ile sokak aydınlatmaları da gelişmekte olan alanlar arasında yer alıyor. 2020 yılında perakende sektöründe LED armatür kullanımının daha popüler olacağı, sokak aydınlatmalarında da büyük bir sıçrama yaşanacağı öngörülüyor.

AlfaDownlight

Tasarruflu, verimli ve hesaplı

Küresel ekonomideki hızlı gelişme ve büyümeye bağlı olarak artan enerji ihtiyacı, sınırlı enerji kaynaklarının daha dikkatli kullanılmasını ve enerji tasarrufunu gerekli kılıyor. Dünyanın ve Türkiye’nin geleceği için enerji verimliliği yüksek LED aydınlatma teknolojisi bu yüzden büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalar; günde 12 saatlik kullanım sonucunda akkor lambaların 6 ayda, tasarruflu lambaların ise 2 yılda ömürlerini tamamladığını gösteriyor. Aynı kullanım şartlarında LED aydınlatma ürünlerinin ömrü ise 8 yılı buluyor. LED aydınlatma enerji tasarrufu sağlayarak elektrik faturalarında düşüşü de beraberinde getirdiği için 1-1,5 sene içerisinde kendi kendini de amorti edebiliyor. Türkiye LED aydınlatma pazarı taşıdığı potansiyel ile gelişime açık bir alan olarak konumlanıyor. Enerji Bakanlığı’nın sokak aydınlatmalarında gerçekleştireceği LED dönüşümü bu açıdan büyük önem taşıyor. LED dönüşümünün tamamlanmasıyla değiştirilecek 7 milyon sokak armatürünün Türkiye’ye %50’ye varan enerji tasarrufu sağlayacağı öngörülüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir