Close

08/10/2013

Dünya Şehirlerindeki En İyi 10 Aydınlatma Enstelasyonu

Japan-Winter-Festival-1Amerikalı Sanatçı James Turnell aydınlatmayı şöyle tanımlıyor: “Aydınlatma sadece daha iyi görmemizi sağlamıyor aynı zamanda ona bakmamız için bizi uyarıyor”. Gerçekten de şehirlerde yaşayanların deneyimlerini şekillendirmek, şehirlere farklı bir “bakış” kazandırmak adına aydınlatma oldukça önemli bir araç. İşte bu noktadan hareketle dünya şehirlerindeki en iyi 10 aydınlatma enstelasyonu…

Vivid-Sydney2
Fotoğraf: Str1ke/Compfight cc

Vivid Syndey
Sydney’nin kültürel festivali “Vivid Sydney”nin dış mekanlarda yapılan gösterimlerinde oldukça etkili aydınlatma enstelasyonları ve projeksiyonlar Syndney civarına kuruluyor. Interaktif multi-medya heykelleri ve bina projeksiyonları festivalin merkezini şekillendiriyor. Festival kapsamında Sydney Opera Binası dahil birçok bina farklı aydınlatmalarla dönüştürülüyor. Festivalin yapıldığı Mayıs ayında bu aydınlatma şölenini görmek için üç hafta boyunca 500.000’in üzerinde ziyaretçi şehre geliyor.

Japan-Winter-Festival_3jpg
Fotoğraf: Hiroaki Kaneko/Google +

Japonya Kış Aydınlatma Festivali
Her sene, kasım ayından mart ayına kadar, Nabano No Sato botanik bahçesi dünyada en dikkat çekici aydınlatma festivallerinden birine ev sahipliği yapıyor. Kuwana şehrindeki festivalde bu botanik bahçesinde; aydınlatma heykelleri ve tünelini yaratmak için milyonlarca LED aydınlatma kullanılıyor. Her sene festival kapsamında kurulan enstelasyonlar mutlaka “doğa” teması üzerine şekilleniyor. Bu özel tema kapsamında yapılan aydınlatma enstelasyonlarında ziyaretçiler, gökyüzünde bir gökkuşağı ya da parıldayan bir güneş gibi gerçekleştirilen aydınlatma çalışmalarını izleyebiliyor.

Fete-des-Lumieres.4

Fotoğraf: Michel Djaoui

Lyon Aydınlatma Festivali
Lyon’ın geleneksel festivali dört günden fazla sürüyor. Bu festivalin en önemli günü 8 Aralık’ta gerçekleşiyor. Meryem Ana’ya duyulan minnettarlığı anlatmak adına şehir sakinleri pencere kenarlarına mumlar koyuyor. Festival sırasında bölge genelinde yaklaşık 8 milyon mum satılıyor.

Dört milyondan fazla turist festivali görmek için Lyon’u ziyaret ediyor. Festivalde profesyonel aydınlatma performansları da gerçekleşiyor. Basilica of Fourviere ve Place des Terraux isimli yerlerde de farklı aydınlatma gösterileri her yıl festival zamanında gerçekleşiyor. 80’in üzerinde aydınlatma projesi de yine bu dönemde sunuluyor. Festival Lyon sakinleri tarafından da destekleniyor. Bölge sakinleri aydınlatma adına aktivitelerde bulunuyor ya da festivale katılmak adına sokaklara dökülüyor.

Harbin-Snow-and-Ice.5

Fotoğraf: Indiekete 2/ flickr

Harbin Buz ve Kar Festivali
Uluslararası Harbin Buz ve Kar Festivali aydınlatılmış buz sanatı ve buz heykelleri adına oldukça farklı eserler görme fırsatı sunuyor. İlki 1963 yılında gerçekleşen festival, her yıl 5 Ocak’ta başlıyor ve yaklaşık bir ay kadar sürüyor. Festival hem yerel hem de uluslararası milyonlarca turisti her yıl bölgeye çekiyor.

Festivaldeki heykeller, modern lazerlerden geleneksel buz lambalarına kadar, birçok yöntem kullanılarak aydınlatılıyor. Buz lambası turları şehirde birçok parkta gerçekleştiriliyor. Festival kapsamında Zhaolin Bahçesi’ndeki sergi de oldukça popüler.

Berlin-Festival-of-Lights.6jpg
Fotoğraf:Laddir/ flickr

Berlin Aydınlatma Festivali
Her yıl ekim ayında başlayan dünyanın en ünlü aydınlatma festivallerinden olan Berlin Aydınlatma Festivali, yaklaşık 12 gün sürüyor. Şehrin ünlü anıtları, tarihi binaları birçok aydınlatma projesiyle festival zamanında dönüştürülüyor. Bu çalışmalar yerli yabancı birçok sanatçı tarafından gerçekleşiyor. Berlinli Birgit Zander tarafından organize edilen festival, 2005’ten bu yana şu andaki formuyla yapılmaya devam ediyor. Festivalin o zamandan beri amacı; şehrin tarihi mirasını aydınlatma çalışmalarıyla adeta bir “sahneye” dönüştürmek.

Zander, aydınlatma ve ışıkla ilgili şunları söylüyor: “Işık hayattır, ışık enerjidir, ışık tüm dilleri konuşur ve insanları birbirine bağlar.”

Lux-Helsinki7

Fotoğraf: Jumille/ flicker

Lux Helsinki
Lux Helsinki festivalinde yerel işaretler geceden geceye tüm şehir boyunca aydınlatmayla farklı hale getiriliyor. Her akşam değişik şekilde aydınlatılmış bir yerel işaretle; bölge sakinlerine günlük yaşamlarının bir parçası olan mimari alanlara farklı bir açıyla bakmalarını sağlıyor. Lux Helsinki, tüm dünyadan aydınlatma sanatçılarını şehri aydınlatmak için davet ediyor. Ziyaretçilere şehri farklı şekilde görmelerine olanak sağlayan bu festivalde gerçekleştirilen turlarla izleyicilere farklı şekilde aydınlatılmış şehir gösteriliyor.

Bay-Bridge-lights.8jpg

Fotoğraf:Christopher_Higham/ flicker

The Bay Aydınlatmaları
2013’ün başlarında ilki düzenlenen The Bay Lights enstelasyonu, LED aydınlatmayla yapılan dünyanın en büyük heykeli olarak tanımlanıyor. 2.9 km’ye kadar ulaşan bu heykel San Francisco’nun 75. yıl dönümü anısına 25.000 beyaz LED aydınlatma kullanılarak gerçekleştirilen Bay Bridge enstelasyonundan esinlenilerek yapılmış. Sanatçı Leo Villareal tarafından programlanan enstelasyon, Mart 2015’e kadar ziyaretçilere açık olarak sergileniyor.

Durham-Lumiere.9

Fotoğraf:Sokabs/flicker

Durham, Lumiere Aydınlatma Festivali
İngiltere’nin en büyük aydınlatma festivali “Lumiere”, dört gün sürüyor. Festival, yerli yabancı 80 sanatçıyı, aydınlatma tasarımcılarını ve toplulukları şehirde festival programını oluşturmak için davet ediyor. Durham caddesindeki, bina ve köprülerdeki aydınlatma ve yansıtmalar, tüm dünyadan 140. 000 kişiyi bu sanat çalışmalarını görmek için bölgeye çekiyor.

River-of-Light.10

Fotoğraf:Whistle Punch/ flicker

Işık Nehri
River of Light (Işık Nehri) projesi, Laurent Louyer tarafından tasarlandı ve Creatmosphere isimli stüdyosunda oluşturuldu. Bu proje, yüzen ışıkları ve nehir sesine benzeyen sesleri kullanan dünyayı turlayan bir enstelasyon. Projenin amacı; su rezervlerinin dünyamız için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek. Bu proje 2008’deki River Thames projesinden ilham alınarak hayata geçirilmiş.

Projenin en yeni enstelasyonu Alberta, Kanada’daki Red Deer River’da gerçekleşiyor. Bu enstelasyonda gün ışığıyla oluşturulmuş çalışmaların yanı sıra gece ışığıyla oluşturulmuş çalışmalar da sergilenecek. Video çalışmalarının da olacağı projenin amacı şehir sakinlerine, kendi şehir ve nehirlerine bakışlarında, yepyeni bir mekanizma sunabilmek.

Fremont-Street.11

Fotoğraf:Matthew Straubmuller/ Compfight cc

Las Vegas Fremont Caddesi
Las Vegas’ın en ünlü ikinci caddesinde ziyaretçilere oldukça farklı bir aydınlatma deneyimi sunuluyor. Parlak ışıklar, renkler ve yüksek müzik bu deneyimin önemli bir parçasını oluşturuyor. Fremont Street Experience çalışması 27 metre yükseklikte ve 460 metre uzunluğunda bir çeşit tonoz gölgelik. Burada aynı zamanda konserler için de iki ses basamağı şerit boyunca uzanıyor. Gölgeliğin altında kapanan ışıkla çevrelenmiş binalar akşam karanlığından sonra gösterilmeye başlıyor.

Haber kaynağı: http://urbantimes.co/magazine/2013/06/top-10-light-installations-in-cities/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir