Close

03/10/2018

Ay Müzesi; 7 metrelik aydınlatılmış ay maketi dünya turunda

Farklı disiplinlerde çalışmalar yapan sanatçı Luke Jerram’ın 7 m’lik birkaç ay maketi Ay Müzesi (Museum of the Moon) adı altında şu anda dünya turunda.

Bu ay projesi Çin’den Finlandiya’ya, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Avustralya’ya kadar pek çok ülkede kamuya açık alanlarda sergilendi. Sergiye besteci Dan Jones’un müziği eşlik ediyor.

Mekanlar arasında açık ve kapalı alanların yanı sıra festivaller de var. Bunlar özellikle seçilmiş çünkü tüm dünyada projeyi izleyenlerin yorumu ve deneyimi farklılaştırılmak isteniyor.

İngiliz sanatçı aydınlatılmış büyük heykelleri yaratmak için, NASA Astroloji Bilim Merkezi tarafından oluşturulan ayın devasa görsellerinden (yaklaşık 21 m genişliğinde) faydalandı.

Görseller, 2010’da fırlatılan ve Lunar Reconnaissance Orbiter Camera’yı taşıyan NASA uydusu tarafından çekilmişti.

Jerram’ın maketinin her santimi ay yüzeyinin 5 km’sine denk geliyor.

Jerram ayrıca şöyle diyor: “Oradan oraya dolaştıkça, yeni müzik besteleri ve devam edegelen kişisel tepkileri, öyküleri ve mitolojileri toplayacak. Ayrıca ay bilimine de dikkat çekecek.”

Ayların nerelerde olacağını müzenin web sitesinden görebilir ve #museumofthemoon etiketiyle paylaşılan fotoğrafları takip edebilirsiniz.

Haber kaynağı: https://www.thisiscolossal.com/2018/09/museum-of-the-moon/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir