Close

24/02/2015

Devasa abajurlardan oluşan bir kent aydınlatması

Cariter1Quebec’in Cartier Caddesi’ne, Alfred Pellan ve Fernand Leduc’un seçme çalışmalarıyla dekore edilmiş, arkadan aydınlatmalı 34 devasa avize asıldı. Bu enstalasyon Lightemotion tarafından yapılan orijinal bir konsept.

Lightemotion’un kurucusu ve başkanı François Roupinian projeleri hakkında şöyle konuşuyor: “Quebec’in uluslararası bir kış başkenti olması için böyle dünya çapında bir proje yaratırken Cartier Caddesi’nin ruhunu korumak en büyük hedefimizdi.”

Cartier3Sanat ve mahalle
Lightemotion çalışma sırasında, Cartier Caddesi’nin kimliğini yakalamaya çalışırken mahalle sıcaklığını ve topluluk ruhunu açığa çıkaran bir aydınlatma konsepti aramaya başladı. Aynı zamanda enstalasyon sadece kendi başına bir olay yaratmalıydı.Tüm bunlar için cadde üzerine avizeler asmak onlara göre mükemmel bir çözümdü. Bunun yanında aydınlatma armatürlerinin şekli de ev sıcaklığı hissi yaratıyordu. Ayrıca LED şeritlerle arkadan aydınlatılmış, dairesel yapılara montelenmiş yaklaşık 2.5 metre genişliğinde ve 1.5 metre yüksekliğindeki büyük sanat çalışmaları da kentsel bir aracı oluşturuyordu.

Mahalle yaşamından ilham alınarak yaratılan projede Lightemotion boşlukta yüzen bir sanat galerisi konsepti geliştirdi ki bu dünyada birçok başka proje için de ilham kaynağı olabilir.

Cartier2Esnek konsept
Lightemotion avizelerinin konumlanmasını, şeklini ve boyutunu tasarladı. Bunu yaparken hem Cartier Caddesi’nin varolan mimari ve teknik sınırlamalarına dikkat etmeleri hem de sonucun şehirde bir hareket yarattığından emin olmaları gerekiyordu.

National des beaux-arts du Québec Müzesi, 34 avizenin geçici bir dış sanat galerisine dönüşmesine destek verdi. Müze, kendi koleksiyonunda bulunan Alfred Pellan ve Fernand Leduc’un eserlerinden bazılarını seçti, onları devasa aydınlatma armatürleri üzerindeki reprodüksiyonuna da yardım etti. Bu iki Québécli sanatçının eserlerinin seçimi Lightemotion’nın konseptinin tam anlamıyla ortaya çıkarılmasını sağladı.

Enstalasyonun gösterimi önceleri sadece kış dönemi için düşünülse de Mart’ın sonuna kadar gösteriminin devam etmesine karar verildi. Projenin en önemli avantajlarından bir tanesi esnek bir tasarıma sahip olması. Gölgeli taraflara takılmış çalışmalar her yıl kolaylıkla başka bir sanatçının eseriyle değiştirilebilir. Bu da birçok arkadan aydınlatılmış asılı materyal varyasyonuna (Bir sanat çalışması, kentsel sanat yarışması başvuruları, konser posterleri ya da mahalle yaşamının farklı bakış açılarını anlatan resimler)
olanak tanıyor.

Kentsel kimlik için bir araç
Bu proje aslında 2013 yılında Office du Tourisme de Québec için teklif edilmiş bir master plan projesinin parçasıydı. The Société de développement commercial du quartier Montcalm (Mahalle İşleri Geliştirme Topluluğu), the Office du Tourisme ve Des Beaux-Arts Müzesi Cartier Caddesi’nin aydınlatma master planını tasarlaması için Lightemotion’ı belirledi. Basit bir cadde enstalasyonunun ötesinde proje kentsel kimliğin ifade edilmesi adına gerçek bir araç. The Office du Tourisme de Québec, kuzey şehirlerinde ışığın önemini vurgulamak için bu tarz enstalasyonları kullanmayı planlıyor. Böylece turizm programlarını öne çıkarabilecek ve bir kış başkenti olarak şehri tanıtabilecek.

www.lightemotion.ca/

Fotoğraflar: Patrick Mevel
Haber kaynağı: http://v2com-newswire.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir