Close

30/08/2019

Chicago’daki 151 North Franklin Caddesi’nde Esi Design’dan “Sensing Change”

Yeni ışık enstalasyonu “Sensing Change”, tıpkı ağaçların arasında oynaşan ışıklar gibi bir duygu uyandıran animasyonları ile binanın terasına huzur veren bir enerji getiriyor.

Sorun: John Buck şirketi, Chicago şehir merkezindeki yeni 35 katlı kulelerini “gelecek nesil işyeri” olarak ilan etti. Bu amaca ulaşmak amacıyla, ESI Design’dan binanın 2. katındaki heybetli beton duvara sahip terası daha açık ve daha organik hissettirecek dijital bir deneyim yaratmasını istedi. 

Çözüm: ESI, hem gündüz hem de gece daha sıcak, daha kapsayıcı bir ortam yaratan dinamik bir aydınlatma enstalasyonu olan “Sensing Change”i tasarladı. Enstalasyon, binanın üst katlarından görülebildiği gibi terastaki insanlar tarafından da faydalanılabiliyor.

Fırçalanmış metal kanatçıklar ve dikey ışık çubuklarından oluşan bir LED kafes, duvarda yetişmesi öngörülen sarmaşığı destekleyecek dokulu bir yapı oluşturuyor. Kafes ve sarmaşık bir araya geldiğinde, teknoloji ve doğanın benzersiz birlikteliğini sağlayacak. Tasarım, ağaçların arasında oynaşan ışıklar gibi aynı haraketli ama sakinleştirici duyguyu yarattığından, organik olduğu kadar düşündürücü de.

Işık enstalasyonunun iki farklı ortam modu bulunuyor. Living Wall (Yaşayan Duvar) modu, bölgenin hava durumu verilerine göre şekilleniyor ve güneşin, sıcaklığın ve yağışın bitki yaşamındaki etkilerini hatırlatarak animasyonların zaman içinde yeni ve ilginç kalmasını sağlıyor. Special Event (Özel Etkinlik) modu, bina yönetiminin, Chicago’nun tatil ve yerel etkinliklerini kutlaması için özel renk desenlerini ve animasyon stillerini programlamasına olanak tanıyor.

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/sensing-change-at-151-north-franklin-street-chicago-by-esi-design/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir