Close

05/07/2019

California Wine Country’deki bu enstalasyon hormonlu “super bloom” gibi

Sanatçı Bruce Munro, beğeni toplayan Field of Light enstalasyonunu California’daki Paso Robles’ye getirdi.

Sanatçı Bruce Munro’nun Field of Light (Işık Tarlası) enstalasyonu mutlaka görülmesi gereken sanat eserlerinden oluşan listemizde üst sıralarda yer alıyor. İnsanı içine alan bu sanat eseri, geniş bir çöl manzarasına yayılmış ve Avustralya Outback’teki en kutsal bölge olan Uluru’nun zeminine yerleştirilmiş 50.000 parıltılı ışıktan oluşuyor.

Bugüne kadar Munro’nun tasarladıkları arasında en büyüğü olan ve güneş enerjisiyle çalışan enstalasyon, büyüleyici şarap şehri Los Angeles’ın kuzeyinde arabayla yaklaşık 4 saat uzaklıktaki 16 dönümlük engebeli bir yamaçta. Yapımı birkaç yıl süren, Field of Light at Sensorio (Sensorio’daki Işık Tarlası) adlı, sahaya özel bu enstalasyon, manzaranın güzelliğiyle asla yarışmayıp veya onun değerini azaltmayıp tam tersine onu tamamlamak üzere yola çıkmış.

Munro, Travel + Leisure’a “Gökteki yıldızlar da dahil olmak üzere, çevrenin ziyaretçileri tamamen içine almasını istiyoruz,” diyor. “Burada, Sensorio’da yarattığımız her şey 252 metre irtifanın içine dalıp çıkıyor, böylece ziyaretçiler vadide kendilerini özenle kucaklanmış gibi hissedecekler.”

Enstalasyonun 58.800 adet saplı küresi, fiber optikler ve LED’ler ile aydınlatılıyor ve gökkuşağının çeşitli tonlarında parlıyor. Gün boyunca aydınlatıldığında yarattığı etki, geçen baharda California’nın çeşitli bölgelerini kaplayan super bloom’a (süper çiçeklenme) çok benziyor. Ancak manzara, geceleri bir yıldız galaksisine dönüşerek yukarıda yanıp sönen yıldızları bir nevi taklit etmeye başladığında çok daha büyüleyici bir hal alıyor.

Munro, “Yayılan ışık miktarı şaşırtıcı derecede düşük -48 dönümlük bir vadiye yayılmış birkaç evin vereceği ile aynı,” diye açıklıyor ve “yani yerdeki yıldızlar ile göktekiler arasında bir denge var,” diyor.

Munro, enstalasyonun ziyaretçileri vadi boyunca tefekkürle yürümeye ve ışıkların manzaranın farklı özelliklerini sergileme şekli üzerine düşünmeye teşvik etmesini umuyor. Ama aynı zamanda eserin bir perspektif ve topluluk duygusu doğurmasını da umuyor.

“Ben ışıkla çalışıyorum, ama bu, ışıkla ilgili değil, duygularla ilgili,” diyor. “Değerlerimizi sorgulamaya ve işin en temeline geri dönmeye başlamamız gereken bir dönemde olduğumuzu hissediyorum. Umarım, enstalasyonum size, kelimenin hem gerçek anlamıyla ve hem de diğer türlü berrak gökyüzüne doğru rehberlik etmede yardımcı olur. ”

Haber kaynağı: https://www.travelandleisure.com/travel-news/field-of-light-bruce-munro?utm_campaign=travelandleisure_travelandleisure_trueanthem&utm_content=5d049792e84fc20001cea45c&utm_medium=social&utm_source=Facebook.com&utm_term=travelnews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir