Close

29 December 2014

BMW’ye Türk Aydınlatma Partneri: Light and Charge

PLDLightChargeBMW, ilk lüks sınıf elektrikli aracı i3’ün çıkışıyla birlikte “Light and Charge” projesini de tanıttı. Proje Münih merkezli bir Ar&ge şirketi olan Eluminocity’nin koordinasyonunda devam ediyor.

“Light and Charge” kavramının temelinde; sokak lambalarına entegre edilmiş şarj soketleri sayesinde aydınlatma ihtiyacı karşılanırken aynı zamanda yeni nesil elektrikli araçların şarj edilebilmesi yatıyor. Ayrıca “Charge Now” isimli bir ağ kurularak şarj istasyonları için mobil ödeme alanları bilgi sistemi de yaratılıyor.

Projenin sokak lambası kısmını Türkiye’de Heper ve Bartenbach akademisi beraber tasarlarken, entegre şarj cihazı Berlin merkezli Ebee Smart Technologies tarafından hayata geçirildi.

Proje kapsamında sokak lambaları Heper’in fabrikasında üretilirken, kendi patentli teknolojisi olan Milestone® LED modülleri kullanıldı. Bu modüllerde kullanılan inovatif reflektörler Heper mühendisleri tarafından geliştirildi. Aynı teknolojiyle üretilen bir başka Heper ürünü Delight (http://www.heper.eu/en/delight) ise bu sene katıldığı Design Turkey 2014 yarışmasında “İyi Tasarım” ödülüne layık görüldü. (http://www.heper.eu/en/design-turkey-2014)

www.hepergroup.com

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *