Close

23/04/2018

Basit bir LED sörfçüleri köpek balığı saldırılarından korumaya yardımcı olabilir

İster küçük dalgalarla boğuşan çaylak bir sörfçü olun, ister dev dalgalarla dans eden deneyimli bir profesyonel, en son görmek isteyeceğiniz şey topuklarınızı ısıran bir köpek balığıdır… ya da vücudunuzun herhangi bir parçasını.

Doğrusu, köpek balığı insanlara nadiren saldırır ama Avustralya’da bir grup araştırmacı sularımızı daha da güvenli hale getireceğini düşündükleri bir yöntem bulmuş olabileceklerini düşünüyorlar, özellikle de sörfçüler için.

Bu yöntemde, sörf tahtasının altına eklenen bir aygıtın parçası olan LED, yakınlardaki köpek balıklarının sörfçünün silüetini fark etmesini engelliyor.

Sydney Macquarie Üniversitesi’ndeki ekip, köpek balığının bol bulunduğu sularda LED’lerle yapılan testlerin şimdiye kadar %100 başarı gösterdiğini söylüyor, ki bu da o sırada sörf tahtasında kim varsa onun için iyi haber demek. Şaka şaka, aygıtı denemek için köpük manken kullanmışlar.

Araştırmayı yürüten Nathan Hart, etkili bir tasarım bulabilmek için köpek balıklarının suda hareket ederken nasıl “gördüklerini” anlamanın ve ayrıca yırtıcı hayvanların avlarına nasıl tepki verdiğini öğrenmenin önemli olduğunu söylüyor.

“Başlangıçta köpek balıklarının duyu sistemini, saldırılarını neyin tetiklediğini ve bir insanla fok balığını nasıl karıştırabildiklerini araştırıyorduk,” diyen Hart şunu da ekledi: “Soyut, basit bir araştırma bazen bizi beklenmeyen uygulamalara götürüp potansiyel olarak hayat kurtarabilecek teknolojilere katkı sağlayabiliyor.”

Hart, ekibinin şu anda tasarımı sadece sörf tahtası için değil, aynı zamanda kano gibi yelken sporu malzemeleri için de geliştirme fikriyle, muhtemel bir ticari ortakla görüşme halinde. Sistem, bu sporlarda da aynı şekilde etkili olacak gibi.

Şimdi, “Sörfçü tahtanın üstündeyken iyi, güzel ama dalgaya çıkmadan önce ve sonra suyun içindeyken ne olacak?”diye düşünüyor olabilirsiniz.

Hart bunu çoktan düşündü ve başka bir ekibi, köpek balıklarını caydırmak için kamufle edilmiş bir dalgıç giysisi geliştirmeye yönlendirdi ki bu dalgıçlar için de harika bir haber.
Mavinin kontrast tonlarından oluşan bu özel giysinin çıkış noktası, birkaç yıl önce yapılan ve köpek balıklarının renk körü olduğunu ortaya çıkaran bir araştırmadan geliyor.

Ölümüne sörfçüler köpek balığı saldırır korkusuyla tahtalarından asla inmez tabii ama, bu yenilikçi tasarımlar, okyanus dalgalarının üstündeyken kesinlikle bir rahatlama sağlıyor.

Haber kaynağı: https://www.digitaltrends.com/outdoors/led-lights-prevent-shark-attacks-on-surfers/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir