Close

03/11/2015

AGİD’e lamba, armatür ve küçük ev aletleri atık yönetiminde Bakanlık onayı

agid_logoAydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği’nin (AGİD) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürüttüğü iş birliği çerçevesinde kurduğu AGİD Ticari İşletmesi; lamba, armatür ve küçük ev aletleri atık yönetimini gerçekleştirmek için kolları sıvadı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı ile Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi (AEEE) kapsamında aydınlatma sektöründe ömrünü tamamlayan lamba ve armatürlerin yanında küçük ev aletleri atık yönetimini AGİD Ticari İşletmesi gerçekleştirecek.

AGİD Ticari İşletmesi, verimli-sürdürülebilir bir toplama sisteminin kurulması, atıkların geri dönüşüm, geri kazanım ve bertaraf işlemlerinin yürütülmesi, tüketicilere yönelik bilinçlendirme-eğitim çalışmalarının gerçekleştirilmesi, bakanlıklar-STK’lar ile ilişkilerin yürütülmesi hedefleriyle; üreticilerin, AEEE yönetmeliğinden kaynaklanan yükümlülüklerinin optimum maliyet ile yerine getirilmesi için kâr gayesi gütmeyecek şekilde yapılandı. İşletme, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi (AEEE) kapsamında aydınlatma sektöründe ömrünü tamamlayan lamba, armatür ve küçük ev aletleri atık yönetimini gerçekleştirecek bakanlık onaylı tek yetkili kuruluş oldu.

AGİD Ticari İşletmesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı bu onay ile birlikte lamba, armatür ve küçük ev aletleri atıkları konusunda toplumun bilinçlendirilmesi için eğitimler düzenleyecek. Ayrıca Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında lamba, armatür, küçük ev aletleri atıklarını toplama, geri dönüşüm ve geri kazanım sağlamak için çalışmalar da yapacak.

Civanın %22’si elektrik/elektronik cihazlarda

Aydınlatma sektöründe yılda 22 bin ton elektrikli ve elektronik ekipmanlar piyasaya sürülüyor. Çevreye, insan sağlığına önemli zararlar veren civanın dünya tüketiminin %22’si elektrik ve elektronik cihazlar oluşturuyor. Bu yetkilendirmeyle AGİD Ticari İşletmesi, atıkların çevreye zararlarını büyük ölçüde önlemiş olacak.

www.agid.org.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir