Close

25/04/2014

400 adımlık gaz tankı inanılmaz bir ışık şovuna dönüşüyor

PLDGazTanki1Gasometer Oberhausen, Almanya’da Rhine nehrine bakan, eskiden yağ ve gazla doldurulan yükselen bir silindir. Bugün bu 400 adım uzunluğundaki alan temel olarak “sanatla” dolduruluyor. Ve sonunda, özellikle yüzeyine 320 derece ışık patlatan 21 tane yüksek güçlü yansıtıcıyla donatıldığında, kaliteli bir kanvastan yapılan güvenli bir gaz tankına dönüşüyor…
PLDGazTanki6Alman sanat koleksiyoneri URBANSCREEN 320° Licht’i yaratmak için bu alanı devraldı. İnanılmaz derecede büyük skaladaki ışık şovu tankın duvarlarına 320 derece ışık yansıtıyor.
320° Licht’in sanatçıları kentsel “projection mapping” çalışmaları ile tanınıyor. Sydney Opera Binası’nın yelkenlerinin üzerine yaptıkları ışık çalışmaları ve Bauhaus Prellerhaus’un cephesi üzerindeki mimari aydınlatma enstelasyonları oldukça bilinen çalışmalarından. Yani aslında mekanları korkutucu kılmaya çok da uzak değiller. Ancak söz konusu “Appereance of Beauty” sergisinin bir parçası olarak Gasometer’ın yaratılması olduğunda bu kanvasın büyüklüğü birkaç soruyu da beraberinde getiriyor: “İlk sorumuz; bu mümkün mü idi.” Till Botterweck, Urbanscreen’in sanat direktörü bir belgesel için Creators Project’e böyle konuşuyor.

PLDGazTanki3Gasometer’in iç kısmı siyah bir katranla kaplanmış durumda. Bu da yansıtma haritalaması için mükemmel bir arka plan oluşturuyor. Botterweck durumu şöyle açıklıyor: “Yapılan testlerde şunu bulduk ki siz yüzeyi görmüyorsunuz ve derinliği olan bu alan, gölgelerin yansımasıyla kontrol edilebiliyor. Beyaz bir yüzeyde yapamayacağınız bir illüzyonu bu şekilde yaratabiliyorsunuz.”
Bu derinlik URBANSCREEN’in duvarlarda yarattığı şekil değiştiren modelleri tarafından geliştirilmiş. Oda Twilight Zone’un ışığı ve titreyen noktalarıyla yanıp sönüyor. Stratejik olarak yerleştirilmiş ışık oyunu ve gölge, M.C. Escher’in bir tablosu canlanmış gibi, tankın duvarlarının dönüştüğü, değişme uğradığı bir illüzyon yaratıyor.

PLDGazTanki2Belli bir mesafeden bakıldığında çalışanların yüzlerce adım yükseklikte metal yapıları kaldırdıklarını, ipleri sıkıca çektiklerini ve emekleyerek yürüdüklerini görüyorsunuz. Mekânın genişliğine karşın çalışanlar sanki küçük karıncalar gibi görünüyor. Alanın kendisi yeteri kadar görülebilir durumda. Bu URBANSCREEN’in optik illüzyonu basit bir derecede tuttuğu; temel olarak geometrik şekillere ve organik, titreyen hareketlere odaklandığı anlamına geliyor. Botterwack çalışma hakkında şunları da ekliyor: “Biz bunun dışında bir şov gerçekleştirmek istemedik. Biz odaya ilk girdiğiniz anda sizi duygusal olarak etkileyen şeyler üzerinde oynamak istedik.”

PLDGazTanki4

320° Licht çalışması Gasometer Oberhausen’da 30 Aralık’a kadar gösterilecek.

Haber Kaynağı: http://www.wired.com/2014/04/watch-this-400-foot-tall-gas-tank-become-an-insane-light-show/?mbid=social_twitter#slide-id-755541

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir