Close

26/09/2016

3B analog ışık uygulaması: Kore’nin Jeju kentinde “483 Lines“

analog1Neil Alden Armstrong’un aya inişi 1969 yılında televizyona analog resim aktarma tekniği kullanılarak yayınlandı: 483 görünür “satır” şeklinde yapılandırılmış ışık bir televizyon ekranının üstünden altına kadar “istiflendi” ve bu şekilde analog TV’de hareketli resimler ortaya çıktı. Analog resim aktarımı yerini hızla dijitale ve “satırlar” ise pixel’e bıraktı. Tasarımcılar Eliot Woods ve Mimi Son “483 Lines” adlı ışık uygulamalarında analog televizyondan ilham aldılar. 483 naylon sicim üzerine analog resim projekte ettiler. Uygulamaya Abdulla Rashim ve Ligovskoi’in minimalist, elektronik tınılardan oluşan uygulaması eşlik etti.

analog2Enstalasyon, Kore’nin Jeju kentindeki Jeju Sanat Müzesi’nde yer alan “From Moment to Moment” adlı serginin bir parçasıydı. Galerinin yansımalı zemini ile hipnotize eden, üç boyutlu, dinamik ışık veren resimler dizisi oluştu. Aya iniş görüntüleri kadar etkileyiciydi. Tasarımcılar 3B video görüntülerini bir açık kaynak yazılımı olan Rulr ile geliştirdiler, ince ayarlarını yaptılar ve sonra video-mapping aracılığı ile 16m uzunluklu naylon sicimlere projekte ettiler. Sicimlerin farklı seviyelerinin doğru bir şekilde yerleştirilmesi ile farklı yatay konumlu ışık hatları oluştu. İzleyicinin algılaması görüntünün izleyiciyi sarmaladığı hissini uyandıran derinlik ile artırıldı. Hep yepyeni bakış açıları oluştu. 483 Lines enstalasyonu, analog resim gösterimini fiziksel olarak deneyimlenebilir hale getiriyor.

analog3Geçmiş (naylon sicimler), şimdiki zaman (projektörler) ve gelecek (video-mapping için yeni fikirlerle yazılım) bu sayede bütünleşiyor.

Projeye katılanlar:

Sanatçılar: Kimchi and Chips – Mimi Son ve Elliot Woods; www.kimchiandchips.com

Fotoğraflar: Byungkook Kim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir