Close

29/05/2020

“The Daylight Award” ödülleri sahiplerini buldu

Vallila Kütüphanesi, Helsinki © Arno de la Chapelle

Hayatın farklı alanlarında gün ışığı kullanımı ile ilgili teorik çalışmaları ve uygulamaları destekleyen “The Daylight Award” kapsamında, bu yıl Mimar Juhai Leiviskä, Nörolog Russell Foster ve Mimar Henry Plummer ödül kazandı.

Villum Fonden, Velux Fonden ve Velux Stiftung tarafından düzenlenen, hayatın farklı alanlarında gün ışığı kullanımı ile ilgili hem teorik çalışmaları hem de uygulamaları destekleyen ve bu yıl 40. yaşını kutlayan “The Daylight Award” sahiplerini buldu.

UNESCO Uluslararası Işık Günü’nde takdim edilen 2020 ödüllerinin mimarlık kategorisinde kazanan yapılarında gün ışığını mekansal deneyimin ayrılmaz bir parçası haline getiren Mimar Juhai Leiviskä olurken, araştırma kategorisindeki ödülü Nörolog Russell Foster kazandı.

40. Yıla özel verilen “ömür boyu başarı ödülü”nün sahibi ise mimaride gün ışığının dönüştürücü gücünü ortaya koymaya yönelik çok sayıda dikkat çekici kitap yayınlayan, farklı kültürel, iklimsel ve coğrafi bağlamlarda ışığı incelemek ve fotoğraflamak konusunda çalışmaları bulunan Mimar Henry Plummer oldu.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Haber kaynağı: https://yapidergisi.com/the-daylight-award/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir