Close

05/06/2017

Teknik tekniği döllüyor

Londra Tasarım Festivali 2016 esnasında uygulanan “Light Pollination” adlı dijital ışık enstalasyonu

Çoğu kişi için bir kült filmi olan “Gladyatör”deki şu sahne unutulmaz: General Maximus Decimus Meridius fonda etkileyici müzik eşliğinde bir mısır tarlasının arasından karısı ve oğluna doğru koşarken, ellerini hafifçe, rüzgârda sağa sola doğru hareket eden, yeşeren buğday sapları üzerinde gezdiriyor. İşte, “Light Pollination” enstalasyonuna bakıldığında bu, akla gelen görüntülerden sadece biri. Evet, enstalasyonun kökleri de doğaya dayanıyor. Designstudio Universal Assembly Unit tarafından uygulamaya alınan eser, esaslı bir özelliği ile öne çıkıyor, çünkü “Light Pollination” aslında dijital ışık sanatının küçük bir modern ve interaktif eseri.

Eylül 2016 tarihinde gerçekleştirilen Londra Tasarım Festivali’nde yer alan enstalasyonun gösterimi ve oluşumu için dijital araçların, ışığın kentsel alandaki kullanımı nasıl etkilediği fikrinden yola çıkıldı. Yapı sahibi iGuzzini, ışığın yapılandırılmış çevre içinde gelecekte nasıl kabul göreceği konusunda olanakları inceliyor.

Birlikte tüm bunlar günümüze ait, yüksek teknoloji işlem akışları. “Light Pollination” ile referanslarını doğadan alan bir sanat eseri ortaya çıktı. Enstalasyonun adından da anlaşılıyor. Uygulamanın yüzeyi çok sayıda fiber optik hatlardan oluşuyor. Her birinde yaklaşık 20000 LED ışık noktacıkları bulunuyor. Döllenme noktaları olarak nitelendirilebilecek sensörler dağınık bir şekilde uygulanmış, böylece etkileşime olanak sağlıyorlar. İçeri giren ışığın yoğunluğuna göre, örneğin bir akıllı telefon ışığı ile eserin parçaları bazen yavaş bazen de hızlı ışık alanları olarak harekete geçiyor. Bir süre sonra sanki yapının tamamı ışıkla bir döllenme yaşıyormuş görüntüsü oluşturuyor. Enstalasyonun özellikleri değişiyor, canlanıyor, ışık malzemenin tüm yüzeyinde ilerliyor veya “Gladyatör” filmindeki mısır tarlası gibi rüzgârda sağa sola savruluyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: iGuzzini UK
Tasarım ve Enstalasyon: Universal Assembly Unit;
www.work.universalassemblyunit.com/Light-Pollination

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir