Close

21/05/2019

Sanat Aydınlatması Eğitimi

İtalya’da her yıl, doğal veya yapay ışıkla aydınlatılmış sanat eserlerine hayranlıklarını göstermek için can atan milyonlarca ziyaretçi tarafından gezilen sayısız sergi düzenlenmekte.

Yapay ışığın temel görevi, sergilenen sanat eserlerini keyifli bir hale getirmek, ancak iç mekânda alanları işaretlemek, geçiş yollarını vurgulamak ve levhalar ile grafiklerin okunabilirliğini sağlamak gibi birçok başka işlevi de bulunuyor.

Sanat eseri aydınlatması, aydınlatma tasarımı uygulamasının en önemli ve en eksiksiz hedeflerinden birini temsil eder. Işık biliminin teorik bilgisini, eserlerin doğru yorumlanması için gerekli olan estetik duyarlılıkla birleştirir. Sergi aydınlatması aynı zamanda farklı ölçeklerdeki projeleri analiz ederek geniş ve karmaşık bir sergi aydınlatmasından küçük bir sanat eserini aydınlatmaya kadar odaklanabilir. Ayrıca, halka açık müzelerden geçici sergi organizasyonlarına, hatta sanat galerileri ve koleksiyoner evleri de dahil olmak üzere kişiye özel olanlara kadar farklı girişim alanları bulunur.

Ancak bir sanat eserini iyi aydınlatmak, yılların deneyimiyle kazanılan ve yalnızca aydınlatma tasarımı kitapları ve dergilerindeki sıradan metinleri okuyarak öğrenilemeyen, çok yönlü ve özel bir teknik bilgi gerektirir.

Bu kursun amacı, en ünlü İtalyan aydınlatma tasarımcılarından biri olan Francesco Murano’nun, İtalya’da ve başka ülkelerdeki en önemli sanat sergilerinde gösterilen, Raphael’den Pollock’a, Leonardo’dan Warhol’a kadar en büyük İtalyan ve yabancı sanatçıların yarattığı binlerce şaheseri aydınlatarak edindiği bilgiyi aktarmak.

Tarih: 20-26 Kasım 2019

Yer: Spazio Natta, Como

Detaylı bilgi için: https://www.polidesign.net/en/lightingforart

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir