Close

10/10/2018

Gambiya’daki Güneş Enerjisi ve Aydınlatma Eğitimi için desteğinize ihtiyaç var

“Londra’da yaşayan aydınlatma tasarımcısı, Gambiya’daki güneş enerjisi projesini hayata geçirebilmek için desteğinizi bekliyor.”

Afrika’da yaşayan yaklaşık 600 milyon kişi elektrik enerjisine ya ulaşamıyor ya da enerji kullanımını parasal olarak karşılayamıyor ve genellikle aydınlatma için gaz lambası kullanıyor.

Bu durum hava kirliliği, yangın, küresel ısınma, duman zehirlenmesi ve yetersiz aydınlatma dolayısıyla görme bozuklukları gibi çeşitli sorunlara ve risklere yol açıyor.

Tasarımcı Kerem Asfuroğlu, bu proje aracılığıyla bilgi ve deneyimini, istihdam potansiyellerini artırmak üzere yerel elektrikçi ve inşaat işçilerinden oluşan 30 kişilik bir grupla paylaşmayı hedefliyor. Bilgilerin hem teorik hem de uygulamalı olarak detaylı bir şekilde ele alınacağı 10 oturumluk eğitimde hedef, güneş enerjisi panellerinin enerji üretimi için nasıl kullanılabileceğini göstermek.

Bu eğitim, kişinin kolaylıkla kendisinin yapabileceği bileşenlerden faydalanarak güneş enerjisi panelleri kurmayı ve ileri düzey güneş enerjisi ekipmanlarının daha fazla enerji üretmek için nasıl kullanılabileceğini öğretecek. Eğitim, öğrencilere karanlık çöktükten sonra da çalışma olanağı sağlamak üzere yerel okul kütüphanesine güneş enerjisi sisteminin kurulmasıyla son bulacak.

Yapılacak bağışlar, gerçekten sürdürülebilir ve kendine yeten bir proje ortaya konmasını sağlayacak uygulama eğitimi için gereken aydınlatma armatürleri, güneş enerjisi panelleri, şarj kontrol cihazları, invertörler ve piller gibi zorunlu ekipmanların edinilmesi, nakledilmesi ve kurulması açısından büyük önem taşıyor.

Bağışlarınız için; https://mydonate.bt.com/fundraisers/keremasfuroglu1

Etkinlik detayları
Güneş Enerjisi ve Aydınlatma Tasarımı Eğitimi
Tarih: 22 Kasım – 16 Aralık 2018
Mekan: Lamin, North Bank, 744, Gambiya

Kerem Asfuroğlu hakkında
Londra’da yaşayan bir aydınlatma tasarımcısı. Kariyeri boyunca değişik ölçeklerde birçok uluslararası projede çalıştı. Gambiya’daki 30 elektrikçiye güneş enerjisi ve aydınlatma tasarımı eğitimi vermeyi son ve en büyük projesi olarak tanımlıyor.

Bu proje ile 7/24 erişilebilir olan okul kütüphanesinde güneş enerjisi sistemi kullanılacak. Sosyalleşme saatlerinin uzaması, etkinlikleri teşvik etmesi ve öğrencilerin karanlık çöktükten sonra da çalışmalarına olanak sağlaması açısından aydınlatma önemli bir role sahip.

Sistem, 200W’a kadar enerji üretme ve depolama kapasitesine sahip olacak. Aydınlatmanın yanı sıra depolanan enerji, gündelik elektrikli eşyaların çalıştırılması için kullanıma açık olacak. Ekipmanlar hem eğitim amaçlı hem de projenin hayata geçirilmesi için kullanılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir